avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Activitate Andreea Munteanu

Activitate Andreea Munteanu

Aceeași întrebare o am și eu...
Din punctul meu de vedere SE pot primi, pentru ca începând cu luna martie 2024 Art. 1 alin 2 din OUG 8/2009 a fost modificat prin OUG nr. 34/29.03.2024 , în sensul ca acordarea voucherelor se raportează la SALARIUL DE BAZA NET sa nu depășească 8000 lei, ci nu la salariul lunar net cum era înainte de modificare . Salariul de baza nu cuprinde SPORURILE aferente pt implementarea proiectelor nerambursabile

Buna ziua!
Conform art. (1) alin. 2 din OUG nr. 8/2009 privind acordarea tichetelor de vacanta , modificat la data de 29.03.2024 prin OUG nr. 31/2004,,Instituţiile publice, astfel cum sunt definite la art. 2 alin. (1) pct. 30 din Legea nr. 500/2002 privind finanţele publice, cu modificările şi completările ulterioare, şi la art. 2 alin. (1) pct. 39 din Legea nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare, indiferent de sistemul de finanţare şi de subordonare, inclusiv activităţile finanţate integral din venituri proprii, înfiinţate pe lângă instituţiile publice, acordă anual vouchere de vacanţă în cuantum de 1.600 lei, în perioada 1 ianuarie 2024-31 decembrie 2026, personalului ale cărui salarii de bază nete din luna anterioară acordării acestora sunt de până la 8.000 lei."
Astfel, din economia textului de lege aratat, inteleg ca acordarea voucherelor de vacanta se raporteaza la SALARIUL DE BAZA NET din luna anterioara acordarii (max. 8000lei), ci nu la SALARIUL LUNAR NET care cuprinde sporuri, indemnizatii si alte elemente salariale.
Mentionez ca anterior datei de 29.03.2024 alin. 2 din OUG nr. 8/2009 prevedea intr-adevar acordarea voucherelor de vacanta raportat la salariul lunar net de max 8.000 lei.
Institutia publica angajatoare refuza sa imi acorde voucherele de vacanta, pe motiv ca salariul lunar net depaseste 8.000 lei , raportandu-se practic la salariul lunar net , ci nu la salariul de baza net (asa cum prevede OUG nr. 8/2009 modificata), motivand ca nu este definit in lege salariul de baza net, persoana responsabila cu salarizarea spunand ca nu stie cum sa calculeze salariul de baza net.
Va rog sa ma ajutati cu o parere! Multumesc!