avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Activitate Elisabeta79

Activitate Elisabeta79

Bună ziua!
Vă solicitasem un sfat legat de situația prezentată, o modalitate de a rezolva cumva.
Nu vreau să fiu insistentă, dar situația este critică!
După cinci zile consecutive de exploatare, apa din fântână a ajuns la lungimea maximă a cablului și cu slabă putere de refacere, asta dacă nu mai bagă pompa și azi.
Apa de la rețea, care oricum nu este potabilă , este oprită de aseară.
Am fost la primărie în urmă cu două zile, dar...
Poliția spune că nu este de competența lor...
Legea, atât cât am înțeles eu, mi-ar da dreptate, dar cine să o aplice....
Nimeni nu este de acord cu ce face vecinul, dar nu îndrăznește nimeni să îi spună acest lucru!
Din ce știu eu, spațiul dintre gard și partea carosabilă aparține domeniului public.
Fântâna este a tuturor celor din zonă, dar dacă majoritatea au fântâni în curte, eu rămân singura care depinde total de ea și singura care i se opune individului.
Nu este moral să te joci cu siguranța cuiva în felul acesta!
Și cred că nici legal...
Elisabeta79 a scris:

Bună dimineața!
Locuiesc la țară și folosesc pentru uz casnic apa de la o fântână publică făcută de bătrânii uliței ,fântână care acoperea necesarul mai multor familii și care are aproximativ o 100 de ani.
În urmă cu doi ani, vecinul la poarta căruia se află fântâna,în afara proprietății lui, a început exploatarea necontrolată cu pompă de mare capacitate, pentru a uda gradina, iar în urma sesizării pe care am făcut-o și a intervenției celor de la primărie, s-a oprit.
Acum a început același lucru, dar într-un mod mai agresiv, și începând de vineri, timp de aproximativ două ore, a scos apă zilnic ,lăsând sub un metru de apă în fântână,apă care este plină de nisip.
Fântâna nu mai are putere de refacere din cauza secetei.
Menționez că are fântână în curte și apă de la rețea.
Azi m-am adresat primăriei, dar mă tem că până la găsirea unei soluții, voi rămâne fără apă potabilă!
Mai sunt și alte familii care folosesc apa acestei fântâni.
Când le-am spus că nu este normal ce fac, au devenit agresivi verbal.
În contextul secetei și al caniculei prelungite, să facă acest lucru nu este în regulă!
Ce este de făcut?
Vă mulțumesc!

Bună dimineața!
Locuiesc la țară și folosesc pentru uz casnic apa de la o fântână publică făcută de bătrânii uliței ,fântână care acoperea necesarul mai multor familii și care are aproximativ o 100 de ani.
În urmă cu doi ani, vecinul la poarta căruia se află fântâna,în afara proprietății lui, a început exploatarea necontrolată cu pompă de mare capacitate, pentru a uda gradina, iar în urma sesizării pe care am făcut-o și a intervenției celor de la primărie, s-a oprit.
Acum a început același lucru, dar într-un mod mai agresiv, și începând de vineri, timp de aproximativ două ore, a scos apă zilnic ,lăsând sub un metru de apă în fântână,apă care este plină de nisip.
Fântâna nu mai are putere de refacere din cauza secetei.
Menționez că are fântână în curte și apă de la rețea.
Azi m-am adresat primăriei, dar mă tem că până la găsirea unei soluții, voi rămâne fără apă potabilă!
Mai sunt și alte familii care folosesc apa acestei fântâni.
Când le-am spus că nu este normal ce fac, au devenit agresivi verbal.
În contextul secetei și al caniculei prelungite, să facă acest lucru nu este în regulă!
Ce este de făcut?
Vă mulțumesc!