avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 937 soluții astăzi
Forum Activitate TofanAgripina

Activitate TofanAgripina

Cei de la cadastru nu vor decit copie legalizată le a arătat originalul și le a spus ca exista copie în Primărie și nu au vrut decât copie legalizata conform cu originalu.Putem renunță la cadastru ca în hotărâre există tot dar a vrut să o facă din nou cu această ocazie.Daca poate cineva sa creadă de 2 ori am plătit prin Portal aceste copii,asa ia spus grefierilor de la judecătorie.Am ajuns de nu știm ce mai facem și unde să mergem.Din ce în ce mai rău am ajuns.
Mulțumesc!Dacă merg cu originalu și copii.Un notar nu o poate legaliza?
Mulțumesc dar tata trebuie să meargă și are 87 de ani și nu poate sa meargă la judecătorie acesta e motivul pentru către am solicitat prin Portal.Daca știam că așa se va purta poștașul cu el,plăteam o mașină să-l ducă pana la judecătorie.E vorba că pierde cadastru care se face gratuit în sat deoarece cei de la cadastru nu au vrut sa ia hotărârea originala pe care o are.Am plătit 10 lei pentru 2 copii sa le avem.

Pausescu a scris:

Timbru judiciar platit la primarie care costa doar 5 lei. Cu chitanta va duceti la judecatoria de care apartineti, sau unde s-a desfasurat procesul, si depuneti copiile hoararii judecatoresti ce va fi stampilata si veti obtine si "stampila patrata" care confirma ca actul este conform cu originalul.

Bună ziua!
Am o întrebare legata de un plic autoadresat unei judecătorii pentru obținerea unei copii legalizate a unei hotărârii judecătorești cerută prin Portalul CSM plătit prin Ghișeu.ro.La posta din sat nu găsești timbre asa că am rugat un vecin să mi cumpere din oraș de la oficiu poștal.Doamna ia dat un plic mare unde a scris cu creion ce trebuia scris și un plic mai mic cu timbru tot scris,fiind 2 copii a dat 2 plicuri cu timbre.Am plătit 20 lei,taxa timbru judiciar 10 lei.Merg sa depun la posta plicul poștașul nu-l primește că nu are timbru,ca trebuia plicul mare gol și separat de plicul mic,ii explic ca în plicul ecererea și taxa de timbru judiciar și plic autoadresat.Nu e bine fiecare plic separat,ca e judecătorie și cine știe ce am pus și pana la urma a făcut AR nu a spus ce e și am mai plătit încă 10 lei.Cum trebuia trimis acest plic autoadresat la judecătorie?