avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate Robert194

Activitate Robert194

Buna ziua,
Am si eu o intrebare legat de o amenda de circulatie. Sotia mea a luat amenda de vitza conducand cu 105km/h sau cel putin asa scrie in procesul verbal, adica ca a fost inregistrata de aparatul radar avand viteza de 105km/h, se mentioneaza in PV ca viteza maxima admisa pe sectorul de drum este de 50km/h dar i-a fost scris in procesul verbal ca a depasit viteza maxima admisa pe sectorul de drum cu 35km/h iar ca puncte de amenda i-au fost acordate 6 si 4 puncte de penalizare.
Va redau mai jos exact cum a scris Dl Politist in PV:
"A condus auto marca ---- culoarea ---- cu nr de inmatriculare --- din sensul Bucuresti spre Ploiesti si a fost surprinsa si inregistrata cu aparatul RADAR serie --- in timp ce se deplasa cu o viteza de 105km/h, depasire 35km/h, limita 50"
Intrebarile mele sunt, daca facem contestatie, avem cauza de castig pentru eroare de scriere in PV iar in cazul in care nu avem castig de cauza, iar in cazul in care nu castiga contestatia se poate sa ii preschimbe amenda astfel incat sa ii treaca valoarea de 105km/h adica depasire 55km/h si retinerea permisului?