avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate Tudor3242

Activitate Tudor3242

Bună ziua! Am plătit suma de 7000 euro către o societate comerciala care e ocupa de aducerea la comandă de autoturisme de pe platforma de licitații auto, masina licitata se afla în Italia. Mi au emis factura pe suma totala, marca si seria de șasiu și au menționat ca în 30 de zile o sa primesc autoturismul. Au trecut 2 luni și n-am primit nimic după multe insistente mi au spus ca masina nu s a putut radia și nuno sa mai vina în tara, le am cerut sa anuleze factura și sa mi înapoieze banii, au spus ca nu am momentan și sa mai aștept. Am fost la politie și am depus plângere și mi au spus ca o sa întocmească dosar penal pentru înșelăciune dar au trecut 4 luni și eu tot nu mi am recuperat banii. În urmă cu 2 săptămâni am aflat de la reprezentantul societății care mi a emis factura ca factura nu este înregistrată în contabilitate, deși este stampila societății pe factura , în momentul când am plătit suma de bani către reprezentantul societății el și a trecut pe spatele facturii datele lui , numele seria CI și a scris ca a primit suma de la mine. Ce pot sa fac sa mi recuperez banii mai repede, pot face plângere la O.P.C sau la ANAF sau sa l acționez în judecata pe reprezentantul firmei? Va mulțumesc!