avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 609 soluții astăzi
Forum Activitate NeluH

Activitate NeluH

Multumesc tare mult pentru raspuns si articolele spre care m-ati directionat. Au fost de ajutor sa inteleg cum stau lucrurile in clar.

Asadar, aceasta optiune de a mai ramane la servici inca 5 ani pana la 70 de ani, daca vreau desigur, a creat necesitatea acestei adeverinte, pentru a clarifica fata de Casa de Pensii ce intentie am, ies acum sau mai stau, altfel contractul de munca inceta de drept oricum si nu mai necesita nicio adeverinta in sensul asta,

In consecinta, daca doresc sa mai lucrez in continuare, la acelasi angajator chiar, trebuie sa inchei cu acesta un nou contract de munca.

Ce imi mai ridica insa o alta intrebare este cand pot incheia cu angajatorul un nou contract de munca:

- chiar si imediat ce m-am intors de la Casa de Pensii unde am depus dosarul de pensie?
- sau abia dupa ce imi vine decizia, (peste luni de zile), mai devreme de asta nefiindu-mi admis la ITM un nou contract de munca?

Multumesc
Cu stima
Buna ziua, as dori sa intreb ceva legat de un aspect care mie mi se pare o anomalie completa daca e adevarat.

Lucrez la privat din '90, dupa revolutie, si sunt in pragul pensionarii.
Am tot auzit in jurul meu cum ca, pentru a depune dosarul de pensionare cand fac 65 de ani, sunt obligat sa renunt la servici, sa imi dau demisia si sa cer angajatorului o adeverinta din care sa rezulte ca nu mai sunt angajat la el, altfel nu mi se primeste dosarul de pensionare, ca rezultat a unei legi care stipuleaza ca nu pot figura angajat nicaieri, nici la privat, in momentul cand depun dosarul.

Este adevarat sau este o neintelegere in ce priveste intelegerea legislatiei legate de pensionare?
Intreb pentru ca ar fi o ineptie daca e asa, avand in vedere ca deciziile de pensionare pot dura luni de zile pana vin, perioada in care nu ai avea din ce trai, nemaifiind nici angajat sa iei salariu.

Multumesc