avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1632 soluții astăzi
Forum Activitate Alexe C

Activitate Alexe C

Buna ziua,
Acordul este facut la notar si mentioneaza
”rezultand un imobil cu calcanul alipit de constructia proprietatea mea de la adresa mentionata, in conditiile certificatului de urbanism ………………………, cu respectarea nornelor de izolare hidrofoba si ignifuga.
Orice eventuale stricaciuni aduse imobilului proprietatea mea datorate executarii sau exploatarii lucrarilor ……………………., vor fi remediate de vecinii mei, beneficiarii lucrarii sau vor suprta contravaloarea acestora.”

Deteriorarile facute nu le-au remediat si nu aplica polistiren pe zidul meu. In momentul de fata, inca mai este posibil sa izoleze, avand in vedere ca nu au ridicat zidul decat la primul nivel.

Buna ziua,
Am semnat un acord cu vecinul sa construiasca casa lipita de a mea. In acordul semnat la avocat, el se obliga sa suporte stricaciunile si sa remedieze pagubele. Dupa ce mi-a fisurat peretii, mi-a spus ca nu are bani sa suporte reparatiile si le-am facut pe cheltuiala mea.
Isi luase angajamentul ca va pune polistiren si pe peretele casei mele si pe al lui si vom lipi casele, sa fie amblele protejate. Acum, a ridicat zid, si-a pus polistiren numai pe zidul lui, iar pe al meu, nu. Raman 10 cm intre zidul lui captusit si al meu necaptusit. Vrea doar sa acopere zone, nu stiu cum, sa nu se vada ca peretele meu ramane gol, fara protectie. Este o lege care sa ma ajute?