avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate patulearobert

Activitate patulearobert

Buna seara , ma confrunt cu o situatie ceva mai speciala , drept pt care as avea nevoie de opinia si de consilierea unui avocat calificat .
Pe scurt este vorba despre faptul ca eu fiind major ,avand varta de 20 de ani , tatal meu refuza sa-mi inmaneze certificatul de nastere , iar astfel ma aflu in imposibilitatea de-ami obtine buletinul de identitate .Eu de loc sunt din Husi dar la momentul de fata locuiesc in Seini , Pe data de 15 doresc sa ma duc in Husi in incercarea de-a obtine o copie legalizata dupa certificatul de nastere .Cum sa procedez .Mentioez ca mama mea pe vremea cand , inca era minor a mai solicitat de-a lungul anillor 3 certificate de nastere iar mama spune ca nu mai pot solicita din nou alta copie .Ce e de facut , cum sa procedez ? Tatal meu detine certificatul meu in original insa refuza sa mi-l inmaneze .Care ar fi calea cea mai simpla pentru a evita instantele de judecata?Va multumesc frumos si sper sa imi puteti oferi un sfat .O seara frumoasa si un sfarsit de saptamana linistit doresc intregii echipe fata de care am un deosebit respect si admiratie