avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1780 soluții astăzi
Forum Activitate MihaiBl

Activitate MihaiBl

Nu e la fel și pentru autorități:) dgaspac, primărie, ministerul muncii, toți spun că nu are dreptul la niciun ajutor. De aceea caut un avocat care să mă ajute, contra cost,desigur.

Dapix a scris:

Încasarea ajutorului de înmormântare este o procedură foarte simplă.

Ajutorul de inmormantare reprezintă o subventie acordată celui care suportă cheltuielile înmormântării unui asigurat, pensionar sau membru de familie. In 2024, suma a crescut la 7.567 lei pentru asigurați/pensionari, respectiv 3.784 lei pentru membri de familie nepensionari.

Potrivit noilor legi, începând cu data de 1 ianuarie 2024, conform prevederilor art. 20 din Legea nr. 422/2023, cuantumul ajutorului de deces prevăzut de Legea nr. 263/2010, cu modificările şi completările ulterioare, este următorul:

– În cazul decesului asiguratului sau pensionarului: 7.567 lei de la 6.789 lei;

– În cazul decesului unui membru de familie al asiguratului sau pensionarului: 3.784 lei.

Ajutorul de deces se achită unei singure persoane care poate fi:

– Soţul supravieţuitor
– Copilul;
– Părintele;
– Tutorele;
– Curatorul;
– Oricare persoană care dovedeşte cu acte că a suportat cheltuielile ocazionate de deces, dacă nu există altă solicitare din partea persoanelor menţionate mai sus.
În acest fel, ajutorul de deces se achită asiguratului sau pensionarului al cărui membru de familie a decedat.

Ajutorul de înmormântare pentru persoanele care NU au calitatea de asigurat sau de pensionar:
– În cazul decesului unui membru de familie al asiguratului sau pensionarului ajutorul de deces este de 3.784 lei.

Buna ziua

Am nevoie de un avocat, care să mă ajute contra cost cu privire la obținerea ajutorului de deces a mamei mele, personal cu handicap grad 1 nerevizuibil.
Mulțumesc!