avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate Dumi12flo

Activitate Dumi12flo

Și totuși, așa sunt încadrat, ca bucătar-patiser, fără a avea calificare patiser. Cu această denumire a fost scos postul la concurs la instituția publică unde lucrez. Și vor să mă mute obligat-forțat pe patiserie, ei invocând încadrarea înscrisă în CIM. Ce pot face în această situație care, personal, mi se pare un abuz?
Bună ziua! Sunt încadrat conform CIM pe funcția de bucătar-patiser. La concursul de angajare, printre alte cerințe, mi s-a solicitat certificat de calificare ca bucătar, precum și vechime minimum 6 ani tot ca bucătar, fără a se face vreo referire la patiserie, calificare pe care dealtfel n-o am. Aproape 4 ani am profesat exclusiv ca bucătar. Acum, împotriva voinței mele și fără acordul meu, se dorește trecerea mea pe patiserie, fără vreun act adițional la CIM și fără modificarea fișei postului(în care nu este scris nimic referitor la patiserie). Menționez că am certificat de calificare doar ca bucătar, cod COR 5122. Conform COR, ocupațiile de bucătar și patiser sunt distincte și aparțin de clase diferite(5122 bucătar și, respectiv, 7512 patiser). Totuși în CIM apar ambele coduri, chiar dacă eu nu am nicio calificare ca patiser. Este posibilă dpdv legal mutarea mea pe o funcție pt care n-am nicio calificare, chiar dacă apare în CIM? Mulțumesc!