avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1146 soluții astăzi
Forum Activitate Ionut Crisan

Activitate Ionut Crisan

Multumesc frumos,
Bransamentul intre conducta de care vorbim si conducta magistrala, aflata la 150 m, pe o alta strada, principala
Buna ziua,
Locuiesc pe o strada cu 3 case. Eu la mijloc
In urma cu 60 de ani tatal meu a tras conducta de apa de la strada principala, cam 150 m, pentru casa noastra. Vecinul de la prima casa si cel de la a treia nu au vrut si au stat fara apa curenta

Intre timp teava de apa s-a ingustat prin colmatare, astfel incat acum debitul este slab

Acum sunt alti proprietari. Cel de la prima casa s-a legat la apa direct in conducta mea care trece pe la poarta lui (l-au legat cei de la firma de distributie apa, au zis ca nu stiau ca e conducta mea)
Cand vecinul foloseste apa, la mine curge foarte slab
Acum vecinul de la a treia casa vrea si el apa, si mi-a cerut mie. Am refuzat
S-a inteles in schimb cu vecinul de la prima casa si ii da apa de la el printr-un furtun intins pe strada
Cand folosesc amandoi, la casa mea care e mai sus, nu mai ajunge apa

De mentionat ca primaria intentioneaza sa traga o conducta de apa pe toata strada, de multi ani, si va mai dura. Asta probabil ii face pe vecini sa acepte provizoratul

Va rog, intrebarile mele:
Conducta de apa mai este a mea, dupa 60 de ani dupa ce tatal meu a instalat-o?
(intre timp s-au schimbat niste bransamente, si cei de la firma de apa mi-au cerut sa le platesc ca si cum ar fi conducta mea)
Este legal ca vecinul de la prima casa s-a legat de ea ?
Este legal ca vecinul de la prima sa-I dea celuilta apa prin furtun, desi stie ca atunci eu raman fara apa ?

Multumes pentru orice fel de raspuns,