avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate Raluca BIR

Activitate Raluca BIR

Multumesc . Vom solicita acest document. Din pacate nu a ales el pensionarea ci a fost pensionat fara drept de apel. Noi am fi vrut 4 ore de munca pe zi pt a putea contrbui cu o suma cat mai mare la asigurarile sociale.

CHKa a scris:

Asta e foarte greu de spus , calculul este laborios , se face tinand cont de castigul fiecarei luni , din fiecare an al carierei . In plus , tatal dvs. s-a pensionat foarte devreme , probabil a avut acordat si stagiu potential . Dansul are dreptul sa ceara Casei de Pensii un buletin de calcul a pensiei ( la noi , Casa de Pensii il elibereaza pe loc , daca pensionarul se prezinta la ghiseu personal ) , iar in acesta puteti verifica toate calculele .



Raluca BIR a scris:

Buna ziua, tatal meu a fost pensionat in mod obligatoriu la 48 de ani. A primit decizia de recalculare a pensiei si nu reusim sa intelegem nimic. Ne poate ajuta cineva cu o verificare, macar sa stam linistiti ca este calculat corect. Nu apare niciunde armata -1 an si 4 luni, nu intelegem de ce este necontributiva perioada de pensie de invaliditate. Daca stiam ca exista acest risc, contribuiam la asigurarile sociale daca era posibil.
Datele de pe decizie sunt urmatoarele:
Total stagiu 39 ani 10 luni si 15 zile
A1 21 ani 3 luni 24 zile
A2 0
A3 18 ani 6 luni 21 zile
B. Stabilitate 0
C. 0
D. Puncte 18.76504
Total pensie 1520 lei

Ne-ar ajuta foarte mult ajutorul avizat. Multumim!

As mai avea de adaugat faptul ca pe toata perioada contributiva salariul lui a fost peste salariul mediu la nivel national. Oare este corect facut calculul? Vecina noastra cu vechime similara si cu salariu mereu minimum la nivel national are o pensie cu cca 800 lei mai mare.


CHKa a scris:

Parerea mea nu este nicidecum avizata , sunt doar o persoana care a studiat cu atentie Legea 360/2023 , dar si Legea 263/2010 . Perioada pensiei de invaliditate este necontributiva , deoarece nu a datorat si nici platit nimeni contributii la fondul de pensii , dimpotriva , s-au incasat sume din acest fond . Nu ati fi putut plati in acea perioada contributii . Daca tatal dvs. a trecut la pensia de limita de varsta , perioada armatei e prinsa in total perioade necontributive . Daca inca nu , cand va trece la limita de varsta se va lua in calcul si aceasta , primind un numar ( mic ) de puncte in plus . Mie imi pare calculat corect .

Multumesc.
Nu a primit nimic in plus. Mai mult, din decizia primita reiese o pensie de 1520 lei si a ramas cu cea de 1537 pe care a avut-o.
Avand in vedere ca a avut concediu medical 12 luni, de la 47 la 48 ani, apoi a avut pensie de invaliditate de 17 ani, nu reiese ca ar fi fost adaugat stagiul militar. Pe toata perioada pensiei de invaliditate, a solicitat drept de munca macar pentru 4 ore/zi si a fost refuzat constant.
Buna ziua, tatal meu a fost pensionat in mod obligatoriu la 48 de ani. A primit decizia de recalculare a pensiei si nu reusim sa intelegem nimic. Ne poate ajuta cineva cu o verificare, macar sa stam linistiti ca este calculat corect. Nu apare niciunde armata -1 an si 4 luni, nu intelegem de ce este necontributiva perioada de pensie de invaliditate. Daca stiam ca exista acest risc, contribuiam la asigurarile sociale daca era posibil.
Datele de pe decizie sunt urmatoarele:
Total stagiu 39 ani 10 luni si 15 zile
A1 21 ani 3 luni 24 zile
A2 0
A3 18 ani 6 luni 21 zile
B. Stabilitate 0
C. 0
D. Puncte 18.76504
Total pensie 1520 lei

Ne-ar ajuta foarte mult ajutorul avizat. Multumim!