avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate Raduta Andrei

Activitate Raduta Andrei

Sunt student in anul 4 al Facultatii de Inginerie Electrica din cadrul UNSTPB si am o problema ce tine de modul de acordare al unei burse private din cadrul companiei Tenaris, bursa sub numele de Roberto Rocca.
Anul trecut compania a oferit 40 de premii studentilor din toata tara, de la facultati de stiinta si tehnica, printre care m-am numarat si eu. Conform contractului semnat inca de atunci, orice student bursier poate primi de maxim 2 ori aceasta bursa, insa nu in ani terminati (an 4 licenta sau an 2 master). Eu, fiind anul 2 de licenta la acea vreme si avand o medie mare, am decis sa reaplic si pentru acest an. Pentru acordarea burselor s-au luat in cosiderare 3 rezultate: 1-abilitati cognitive, determinate cu ajutorul unui test de IQ pe care l-am primit in format electronic; 2-abilitati oratorice si manageriale, determinate in urma unui interviu pe Teams sub forma de test dat la prima vedere, ce trebuia rezolvat in echipa; 3-rezultatele academice din anul anterior anului de aplicare, si din primul semestrul aferent anului de aplicare.
In data de 30/08/24 am primit confirmarea faptului ca nu voi mai fi bursier si anul acesta, lucru care pe putin spus m-a socat. Care sunt motivele din spatele acestei reactii:
1. Anul trecut in care am aplicat si am primit bursa (anul 3 de facultate), m-am inscris cu o medie de 9.64 in anul 2 si 9.88 in anul 3, semestrul 1. Anul acesta, anul 4 de facultate, m-am inscris cu o medie de 9.88 aferenta anului 2 si o medie de 9.88 anul 3, semestrul 1.
2. In urma testului cognitiv, de cel putin 2 ori mi s-a confirmat pe mail ca am avut un rezultat foarte bun comparativ cu restul oamenilor.
3. In urma testului de lucru in echipa, toate celelalte echipe au fost intrebare la sfarsit ce ar fi putut face mai bine, iar la echipa noastra nici macar nu s-a mai adresat aceasta intrebare, ba chiar existand exclamatii de genul “waw, super fain a fost”.
4. Anul acesta unul dintre colegii mei de facultate a aplicat pentru aceasta bursa, avand o medie mai mica ca a mea si fiind obiectiv foarte slab pe plan lingvistic, vorbind foarte repede, cu o structura inconsistenta, greu de inteles, lucru confirmat nu doar de viziunea mea subiectiva, ci de toata lumea care ne-a cunoscut pe amandoi.
In plus, in timpul anului trecut de multiple ori mi s-a cerut sa reparticip la interviul pe Teams, chiar daca eu deja realizasem acel pas din test. Ba mai mult, mi s-a recerut media pe semestrele trecute in formatul mentionat mai sus, de mai multe ori, rezultand faptul ca ori sunt aerieni, nu sunt capabili sa vada cine a trimis sau nu rezultate sau pur si simplu sunt foarte prosti la ceea ce fac. In plus, in timpul anului acesta in care am fost rambursati lunar de catre firma conform bursei, de cel putin 3 ori am primit banii mult mai tarziu decat ei au mentionat ca se obliga sa realizeze platile, anume pe data de 15 a lunii curente.
Avand in vedere cat de inapti sunt si ca pot face dovada acestor lipsuri profesionale, as dori sa stiu daca pot incepe un demers de dat in judecata celor de la HR responsabili pentru aceste decizii de acordare a burselor si daca ar fi posibil sa demonstrez faptul ca am fost discriminat sau ca pur si simplu au fost eliminat pe motive idiotice.