avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 856 soluții astăzi
Forum Activitate Trenty

Activitate Trenty

Buna Ziua,
Ca si alte zeci de mii de pensionari care au primit nota de recalculare cu oo dramatică scădere (la mine de la 6100 la 3400) va rog sa mă ajutați cu următoarele sfaturi: (1) acum locuiesc în SUA iar daca contest recalcularea mi se spune ca trebuie sa o fac în max 45 de zile. Eu la am primit decizia la 10 sept. Oficial expira deci pe 15 octombrie. Am lucrat în categoria condiții speciale (un an egal 1.5 ani). am fost ofițer superior dar nu am pensie militară întrucât condițiile actuale cer 15 ani iar eu am avut 14 ani si 6 luni. Ca atare am ales pensia civilă cu aplicarea legii ptr conditii speciale care au fost recunoscute la calcul la ieșirea la pensie la vista de 65 de ani. Ca militar (asta a fost înainte de anul 1989) noi nu am plătit ceea ce azi se numește contribuții directe. Noul calcul a luat per total în considerare doar anii de contributivitate ignorând anii multiplicați de prevederile legii ptr conditii speciale (un ani egal 1.5 ani) .în loc de 31 de ani doar 17. ani. De aici diferența dramatică intre suma anterioară si cea recalculata. Ca mine sunt toți cei ce au lucrat în aceasta categorie de munca (mineri, mecanicii de locomotivă sau în industria uraniului etc.) . Aveți idee daca acest neajuns poate fi înlăturat chiar si în condițiile a actualei legi? Ca sa vin de la o distanță de 10000 de km pentru a depune o eventuală contestație dilema mea e simplă: merita drumul sau e pierdere de timp chiar daca diferenta e semnificativa (deși se spune ca plata ramine ptr prezent aceeași dar e înghețată ptr o mare perioada de timp pina cine teoretic ceilati ne ajung din urma? Nu este aceasta calculare o încălcare a legii anterioare pentru aceasta categorie de munca?
Va multumesc mult si aștept rapunsul dvs. înainte de expirarea termenului de depunere a contestației la Casa De Pensii..