avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Activitate intrebarejuridica.r

Activitate intrebarejuridica.r

Buna ziua! Locuiesc in Sibiu si am o problema cu vecinii din blocul vecin. Apartamentul in care locuiesc se afla la parter si pozitionat cu vedere catre zona verde din spatele blocului si este aproape lipit de blocul vecin. Vecinii despre care spun, stau la etajul 1, pe colt, deci foarte aproape de apartamentul meu. Acestia au gradinuta cam 2m lungime si 1m latime jos pe colt langa zona verde cu iarba din fata apartamentului meu si obisnuieste sa puna mereu tavi cu apa pentru porumbei pe iarba si nu langa gradinuta ci la o distanta cam de 1m si exact pe iarba. Mentionez ca distanta este de 2 metri de geam, fiind la parter. Obisnuieste sa puna si caserole in care da mancare la pisici, au pus chiar in colt langa geamul meu, unde se afla acel mic spatiu dintre blocuri, dar in drept cu geamul, o farfurie plina cu resturi de mancare. Spala tavile de mizeria pe care o lasa porumbeii si o arunca pe iarba. Prin toate aceste actiuni, consider ca imi creaza prejudicii si anume ca vin peste 30 de porumbei, se aduna efectiv din cauza tavilor, a mancarurilor si isi fac nevoile pe rufele pe care le intind pe sarma de rufe de langa geam, pe pervaz. Nu pot deschide geamul complet din cauza ca mai zboara unul in casa. Toate aceste chestiuni ma deranjeaza foarte mult, si nu mai zic de miros. Am incercat intr-o zi sa ii spun doamnei despre situatia pe care o creeaza si a devenit foarte recalcitranta si aroganta/agresiva verbal. Prima reactia a fost precum ca rufele nu se intind la geam, pe sarme. Chestiune pe care toata lumea o face, caci e langa geam , stau in aer, si nu pe zona cu iarba care este publica. A spus ca nu am ce sa ii fac, ea va pune in continuare tavile cu apa acolo si va face ce a facut pana acum. As dori sa primesc un sfat in legatura cu situatia respectiva. Daca in Sibiu nu exista o astfel de hotarare impotriva porumbeilor, se poate face ceva din punct de vedere al ordinii publice si a bunelor moravuri? Am si intrebat, de ce nu pune in fata scarii sale caci are si acolo zona verde ,si a recunoscut ca locatarii din scara sa nu permite. Este foarte aroganta si oricat de frumos nu as vorbi nu intelege mizeria pe care o creeaza.