avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Activitate Torettomia

Activitate Torettomia

Buna ziua. Vin în atenția dumneavoastră cu o problema legata de un transfer scolar în altă clasă paralela. Copilul meu a inceput clasa pregătitoare cu o doamna învățătoare mult prea aspră pentru vârsta lor,nu prea implicată în a gestiona conflictelor,doar predarea programei și cam atat.Am luat atitudine vorbind cu dânsa ,vorbind cu copilul , făcând terapie cu copilul, mergând la directoare. Nimic. Doi ani au continuat lucrurile doar pe promisiuni și pași extrem de mici. Daca dădeam mesaj doamnei învățătoare îl bagă în seamă sau se purta frumos cu el. In luna ianuarie 2024 am cedat eu emoțional din cauza stresului și a eșecului acumulat. fiecare strângea din umeri ,și am depus o cerere de transfer in care solicitam un alt dascăl cu pregătire și implicare cu care pot colabora în mod eficient fiindcă existau refuzuri constante din partea copilului la diverse nu doar la școală. Am avut parte de o scurtă discuție (atât mi s a permis) cu directoarea spunandu mi că (acum este totul ocupat și reveniți în vara) . Dupa terminarea școlii am vizitat cabinetul directoarei sa i aduc cerea dar (încă nu am inceput depunerea noilor dosare reveniți cu un telefon peste o săptămână.) Am sunat și mă puneau în așteptare cu concediul doamnei director ce se termina în luna august pe 15. Că doar ea poate sa vadă situația. Acum venită din concediu ,tot așteptăm pe la ușă ei până nu mai puteam cu 3 copilași după mine că nu aveam cu cine sa i las. Cererea am reușit să o depun ,dar scoala a început și am văzut că tot in clasa cu pricina v a învăța al meu copil. M am dus inapoi și am căutat o pe directoare ,și i am zis că aș dori macar sa știu motivul refuzului cererii,poate am fost prea aspră in cerere cu toate că erau cu lux de amănunte și toate pertinente . ( Din păcate doar in clasele pregătitoare mai putem face schimbări deja de la 2clasa nu mi mai permite regulamentul sa clasam copiii din clase paralele doar din alte școli) cu toate că în regulamentul școlii nu amintește asta. Va scriu azi pt că am aflat că o colega a fiului meu din aceeași clasă a fost transferată . As putea merge cu vreo plângere undeva ? Și la cine? Va rog mult sa mă sfătuiți. Sincer cred că nu trebuia să am așa de multă răbdare. Va mulțumesc cu mult respect .