avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate andreea_12532

Activitate andreea_12532

Buna seara!
Va scriu in speranta ca o sa ma ajutati cu o situatie noua pentru mine. Parintii mei, persoane fizice, au cultivat anul acesta mai multe legume pe diferite terenuri si urmeaza sa primeasca, din ce am inteles, incepand cu data de 15.10.2024 subventii. Eu doresc sa depun dosarul de bursa sociala la facultate si trebuie sa calculez veniturile din perioada octombrie 2023-septembrie 2024, deci teoretic acele subventii nu ar intra in calculul respectiv. Mi s-a spus la ANAF ca aceste subventii nu sunt impozabile si nici nu apar in adeverinta de venit de la ANAF si sa nu le iau in calcul sau sa demonstrez cumva ca le vor primi. Suma nu este atat de mare (cel putin asa mi s-a spus, o sa fie maxim 3000 de lei/12 luni/4 persoane - deci o suma foarte mica in plus la acel calcul), dar eu nu vreau sa ma prefac ca nu exista daca trebuie cu adevarat tinut cont si de ele si sa am probleme dupa ce depun dosarul.
Intrebarea mea este daca aceste subventii se iau in calcul pentru ce am eu nevoie? Si daca da, anul acesta cand vreau sa depun dosarul sau anul viitor, 2025? Daca duc dosarul si nu mentionez si calculez aceste subventii, este in regula? Eu am luat in calcul deja venitul pe baza de norma de venit care apare in adeverinta de la ANAF si pentru care au platit impozit, dar in regulamentul universitatii nu apare nimic legat de aceste subventii, ba mai mult, scrie „La stabilirea venitului mediu net lunar pe membru de familie se iau în calcul toate veniturile nete cu caracter permanent realizate de membrii familiei, supuse impozitului pe venit. Prin venituri nete se înțelege totalitatea sumelor primite/realizate de persoana singură, respectiv de fiecare membru al familiei, reprezentând valoarea obținută după aplicarea cotei de impozitare asupra venitului impozabil stabilit conform Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.”.
M-ati ajuta foarte mult daca ati raspunde cat mai curand, deoarece trebuie sa depun dosarul pana pe 18.10.2024.
Va multumesc anticipat!