avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate Florentin2oo6

Activitate Florentin2oo6

Eu am terminat Facultatea de Drept ( nu de Administratie Publica) in anul 2002. Am lucrat intai ca si consilier juridic si apoi m-am angajat secretar al unitatii administrativ teritoriale. CSM interpreteaza art. 116(1) din Legea 215/2001 in sensul ca perioada in care o persoana ocupa functia de secretar al unitatii administrativ teritoriale constituie vechime in "specialitate ", si nu asimileaza functia de secretar cu aceea de consilier juridic. De asemenea, nu o considera vechime pentru admiterea in magistratura deoarece functia de secretar comuna nu este expres prevazuta in enumerarea art. 33 din Legea 303/2004. Deci nici cu facultatea terminata, functia de secretar al unitatii administrativ teritoriale nu este asimilata cu aceea de consilier juridic.
Modificarea adusa Legii 215/2001 , prin introducerea art. 116(1) la care faceti referire nu aduce nici o modificare statutului secretarului unitatii administrativ teritoriale, in sensul ca nu asimilizeaza functia de secretar cu aceea de consilier juridic.
Pentru interpretarea Consiliului Superior al Magistraturii a art. 116(1) din Legea 215/2001, puteti consultata Hotararea 303/23.10.2008 a Sectiei Procurori - Solutionare contestatii pe site-ul www.csm-just.ro, link [ link extern ]