avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate ioana2183

Activitate ioana2183

Buna ziua!
Am si eu o intrebare.. Sunt PFA si in luna octombrie trebuia sa platesc a treia cota la impozit, lucru pe care l-am facut cu interziere si mi s-a trimis acasa somatie de plata. In orice caz, suma a fost platita inainte de 10 oct, cand expira perioada de gratie.
Saptamana aceasta am fost plecata din tara si am observat cu uimire ca nu imi pot folosi nici un card, de la nici o banca. Dupa ore in sir petrecute la telefon, am reusit sa aflu ca de fapt fiscul mi-a golit si blocat conturile. Este legal asa ceva?Pot face asta daca eu nu am primit nimic in afara de acea somatie? (si repet, oricum am platit impozitul)
Si o alta intrebare... cele doua banci unde aveam conturile nu aveau obligatia sa ma informaze si pe mine despre aceasta actiune? Mentionez ca unul din conturi este in euro si nu apare pe facturi, deci este contul meu personal....logic mi se pare ca banca sa ma protejeze pe mine, in calitate de client.
Pun aceste intrebari pentru ca sunt interesata sa vad daca pot cere despagubiri... am ramas 3 zile intr-o tara straina cu doar 10 euro in buzunar, si bani in cont la care nu aveam acces.
Va multumesc!