avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Activitate mihairicanu

Activitate mihairicanu

sotia se afla in concediu ingrijire copil (varsta doi ani si jumatate) cu handicap grav dar este si gravida si urmeaza sa nasca intr-o spatamana.
din ce stim noi ea poate beneficia de concediu ingrijire copil cu handicap grav pana la varsta de 7 ani a copilului.
1.in acest moment are indemnizatie de 600 ron buget complementar de 80 ron si ajutor de la primarie de 420 ron.
intrebarea era daca pentru al doilea copil poate intra in concediu ingrijire copil tatal copilului fara sa afecteze intr-un fel sitiatia mamei.
in cazul in care nu se poate acest lucru va rog sa-mi comunicati si urmatoarea varianata:
2.tatal ingrijire copil dupa legea 85% din net pe ultimele 12 luni (se i-au in calcul si un alt contract supimentar de munca pentru stabilirea veniturilor nete obtinute).
3.mama inceteaza concediul ingrizire copil si trece ca asistent personal cu carte de munca(exista reglementare legala care sa o opreasca sa faca acest lucru atunci cand doreste incetarea concediului de ingrijire copil)
4.mama mai poate avea si un contract de munca suplimentar pe langa cel de asistent personal(din ce am inteles in momentul in care intrerupe concediul ingrijire copil si opteaza pentru asistent personal renunta si la ajutorul acordat de primarie).

va rog sa-mi comunicati ce drepturi avem pentru cei doi copii(unul care se va naste in decembrie si al doilea in varsta de doi ani si jumatate cu handicap grav) pentru ca instititiile la care ne-am adresat ne plimba de la una la alta.

sotia in 2006 cand a intrat in concediu ingrijire avea un salariu de 500 ron iar eu lucrez acum si as fi avantajat de noua lege cu 85% din veniturile nete realizate.

vrem sa stim cum trebuie sa facem pentru a avea cat mai multi bani necesari tratamentului primului copil cu handicap si daca imi veti raspunde la aceste intrebari va rog sa-mi precizati si legile pentru a-mi fi mai usor sa ma lupt cu autoritatile.


cu stima,
mihai ricanu