avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1993 soluții astăzi
Forum Activitate metalnorby

Activitate metalnorby

Buna seara,am sa incerc sa raspund cat mai exact.Conform procesului verbal eliberat de catre politie eu am derapat intr-o curba dubla pe un drum pe care s-a aplicat un tratament de griblura,am franat dupa care m-am lipit cu usa stanga a masinii de un copac fiind nevoie de servicul descarcerare pt a ma scoate din interiorul masinii.In procesul verbal nu este specificat daca eu am fost de vina sau nu.Ulterior am primit o rezolutie de la procuratura in care este specificat ca datorita neatentiei si neadaptarii vitezei am pierdut controlul volanului,iar autoturismul a iesit in afara carosabilului si m-am izbit de copac.In rezolutia ce am primit-o de la procuratura este specificat ca la propunerea organelor de politie se dispune neinceperea urmaririi penale vis-a-vis de mine.Cu o luna inainte de accident eu am avut masina in revizie,iar la terminarea reviziei s-a specificat in actul ce l-au eliberat cei ce au facut revizia ca se recomanda de urgenta schimbarea tuturor cauciucurilor,lucru ce nu s-a intimplat,deci caucicurile mele au fost intr-o stare jalnica.La acordarea unui autoturism angajatilor nu se incheie nici un act intre angajator si angajat,cum ar fi normal sa se incheie un act de comodat, se dau cheile masinii si talonul masinii angajatorului fara nici un fel de act.Nici in fisa postului sau in contractul de munca nu este specificat ceva vis-a-vis de masina,iar protectia muncii nu se face deloc,ci doar semneaza aici ca ti s-a facut instructajul de protectia muncii! Va rog sa-mi spuneti la cele scrise mai sus ce drepturi are angajatorul,asupra prejudiciului adus,sau asupra mea daca ma poate actiona in instanta,si cum ma pot apara eu de tot ce are de gind s-a faca angajatorul vis-a-vis de mine.
Buna ziua,am la dvs.o rugaminte a ma intruma ca sa fac.
Lucrez la o firma de distributie de 5ani,anul trecut in 1.11.am facut un accident de masina,fiind in interes de servicu,masina a fost distrusa in totalitate,iar eu am beneficiat de un concediu medical de 5 luni,am fost catalogat ca si accident de munca pe concediul medical.La reinceperea serviciului am primit din partea patronului un model de declaratie in care era specificat faptul ca eu recunosc ca am distrus in totalitate masina si ca ma oblig a achita suma de 1.500euro,si ca ma oblig a achita aceasta suma din salar,lucru cu care eu nu am fost de acord,deci nu am semnat sau scris nimic.La ora actuala eu sunt in preaviz de 30zile,deoarece am functie de conducere,in anul 2008 eu nu am avut concediul legal de odihna,am dreptul la a solicita compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat?Daca da,as dori sa stiu in baza carui art.din codul muncii pot solicita acesti bani,mai exact cum sa formulez cererea pentru acesti bani?De asemena as dorii sa stiu daca faptul cu accidentul de masina are vreo influenta a angajatorului asupra mea?Daca da,in ce fel?Mentionez ca din masina ce am avut-o la accident a mai ramas doar caroseria metalica,adica toate piesele de pe ea au fost folosite pentru repararea altor masinii din cadrul firmei,tot a fost luat de pe ea:scaune,cauciucuri,bordul,capota,usile,motorul,luneta din spate,strict doar scheletul metalic a mai ramas din ea.La cererea angajatorului de a achita suma de 1.500euro ca reprezentand contravaloarea masinii,in urma accidentului[masina fiind dacia solenza]eu am cerut masina asa cum este,in compensare a masinii,nu am primit-o. Masina a iesit din leasing la 1.09.2007,eu am facut accidentul in 1.11.2007.,nu a fost asigurata la casco pentru ca angajatorul a uitat sa faca asigurare casco pe ea.As vrea foarte mult sa-mi spuneti daca am dreptul la compensarea concediului de odihna neefectuat,cum sa formulez aceasta cerere,iar faptul cu accidentul de masina ce drepturi are angajatorul asupra mea,sau la ce repercursiunii sa ma astept din partea angajatorului?Va multumesc.