avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2176 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra211085

Activitate alexandra211085

Da,la o actiune in pretentii ma gandeam si eu.Facturile si chitantele sunt pe numele sotului, insa nu le avem pe toate, am gasit doar o parte din ele, sper sa putem dovedi diferenta cu actele doveditoare ale contractarii creditului si cu martori care stiu ca acei bani au fost investiti doar in apartament.
Va multumesc pentru raspunsul prompt si va doresc o zi cat mai buna.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Timp de 10 ani, am locuit impreuna cu sotul si cei 2 copii impreuna cu matusa mea,in apartamentul proprietate personala a acesteia.Nu ne-a fost niciodata solicitata plata vreunei chirii, in schimb am cazut de acord ca noi sa platim intretinerea si utilitatile pentru apartament.
Precizez faptul ca atat eu cat si sotul si copiii nostri avem domiciliul in respectivul imobil,actele noastre de identitate avand adresa respectivului imobil.
In anul 2006 eu si sotul meu am contractat un imprumut bancar in suma de 500 milioane lei vechi, bani pe care i-am folosit exclusiv in imbunatatirea apartamentului - am schimbat usile,ferestrele,tamplaria,parchetul,obiectele sanitare, am varuit, am platit inclusiv muncitorii. Toate aceste imbunatatiri au fost facute doar din banii imprumutati de noi,pentru efectarea lor avand acordul matusii mele,intrucat apartamentul era situat intr-un bloc f vechi si necesita toate aceste modificari.
Anul trecut,matusa mea a cunoscut o persoana de sex masculin ce a convins-o sa sa mute impreuna si sa vanda apartamentul.A intentat actiune in evacuare impotriva noastra,insa a pierdut. A vandut insa apartamentul,astfel incat acum suntem confruntati cu o noua actiune in evacuare, din partea noului proprietar.
Noi suntem de acord sa parasim apartamentul,insa vrem sa ne recuperam banii investiti in el - cei 500 de milioane imprumutati de la banca, si pentru care inca platim rate.
Intrebarea este daca o actionam in judecata pe matusa mea intr-o actiune in pretentii,avem sanse sa castigam,in masura in care nu am avut niciun fel de contract scris cu aceasta iar apartamentul a fost deja instrainat? Sau ar trebui sa ne indreptam imotriva noului proprietar(desi in acest caz s-ar invoca probabil din oficiu lipsa calitatii procesual-pasive#-o).
Va rog din suflet sa ma ajutati,trebuie sa existe o posibilitate de a ne recupera acesti bani.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Admitere Baroul Iasi
Probabil ai aflat deja,daca dai examen anul asta,ca se desfasoara la sediul Baroului Iasi,in centru,langa Tribunal.Aici se desfasoara examenele in fiecare an.