avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate Titilica

Activitate Titilica

ideea aici nu era sa discutam ce speculatii se pot face in favoarea clientului inculpat, ci sa judecam cat se poate de obiectiv pe un caz teoretic.

si eu sunt de parere ca sunt doua infractiuni. una e nerestituirea bunului gasit, iar cea de-a doua e de a "extrage banii din contul omului fara acordul acestia"...
acum nu stiu eu exact la ce se incadreaza cea de-a doua caci nu cunosc legile.

deci contul bancar nu poate fi accesat decat de catre titulatul/titularii contului respectiv, iar aici e clar vorba de un acces neautorizat (care evident nu poate fi legal, dar nici la art. 216 C.pen nu ai cum sa incadrezi asa ceva)

faptul ca acel card a fost gasit ci nu furat nu e o scuza, asta nu-i poate da dreptul gasitotului sa acceseze contul titularului si sa sustraga banii
chiar daca portofelul nu a fost furat, gasitul de portofel/card nu-i da nici un fel de drept gasitotului sa acceseze contul bancar al altcuiva.

la fel ca si cum ar gasi un portofel cu o cheie si intra in casa omului folosind cheia gasita si-i sustrage televizorul. indeferent ca acea cheie a fost gasita nu avea voie sa intre in casa omului si sa fure bunuri, deci tot la "spargere de locuinta" s-ar incadra.

singurul avantaj in cazul gasirii cardului/cheii e ca-i poti spune oricand instantei "dom' judecator.. deci... nu m-am putut abtine" (kidding)

dupa cum vad eu lucrurile cred ca cel mai aproape de adevar e trope_doi... cu incadrari de genu "Detinerea fara drept (...) a unei parole, a unui cod de acces" si/sau "Efectuarea de operatiuni financiare in mod fraudulos"....

cred ca se incadreaza cam la fel cu un hacker care iti sparge contul si iti fura banii, decat ca nea Ion asta al nostru nu a "hackuit" informatiile de access, ci el le-a gasit si nu a putut rezista tentatiei :)

btw: ar mai putea spune in apararea lui la instanta ca a crezut ca e dar de la Domu de sus si aplicand zicala "Dumnezeu iti da dar nu-ti baga si-n traistra" a luat decizia de a-si baga singur in traista ce i-a dat Domnu' :D
Daca gasesti un portofel cu un card in el si cu pin cu tot, si te duci la bancomat sa scoti banii pe pe cardul gasit, la ce se incadreaza asa ceva?

Stiu ca un portofel gasit trebuie returnat la politie. Dar banii din portofelul gasit sunt bani gasiti(nu furati), si chiar daca nu returnezi portofelul mare infractiune nu e, probabil amenda ceva (in cazul putin probabil cand se afla si se dovedeste ca X a gasit portofelul lui Y)

Dar acum, daca X gaseste portofelul cu cardul si cu pinul si de duce fuga fuga la un bankomat si scoate banii (in afara faptului ca e mult mai usor de identificat/dovedit fiinca majoritatea bancomatelor au camera video) se considera ca banii care-i scoate din bancomat sunt furati sau gasiti?