avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1212 soluții astăzi
Forum Activitate soleil8

Activitate soleil8

Discuție Hartuire.
Buna ziua
V-as fi extrem de recunoscator daca mi-ati da cateva sfaturi in legatura cu urmatoarea situatie in care este o persoana apropiata mie.
Pe scurt, aceasta persoana este hartuita de un individ cu evidente probleme mentale (tulburare disociativa, din cate am putut observa.psihotic) E-mail-uri, scrisori , telefoane, mesaje continand amenintari cu moartea sau alte lucruri teribile. Aceste adrese pot fi schimbate.
Dar mai grav de atat e faptul ca persoana respectiva stie unde locuieste (singura ) persoana despre care spuneam la inceput si suna de prea multe ori pe zi la usa, incercand chiar sa intre. Plangeri la politie sunt deja facute (chiar dupa conflicte create de acest individ in urma carora a trebuit chemata politia) insa dupa cum stiti mai departe de atat nu se poate lua o actiune.
Nu se poate rationa cu acest individ, traieste intr-o realitate proprie. Sistemul de valori aproape inexistent.
Din cate stiu, doar in cazul in care familia acestuia e de acord ar putea fi internat intr-o clinica speciala.
Ce ma intristeaza mai mult decat situatia in particular este faptul ca astfel de persoane se plimba libere in aceeasi lume careia ne incredintam copiii.