avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Activitate udrescu_marian

Activitate udrescu_marian

da
Buhna seara stimata Dna. Asa este nu trbuie sa fim rautaciosi, dar pana la urma in ce baza mi s-a suspendat carnetul pentru 90 zile si nu pentru o alta perioada de ex.(30-60zile). mai ales ca in dosarul meu nu este specificata nicaieri perioada de suspendare.

Respectele mele!
Dle. Ioan Ciobanu, cu tot respectul, ma duceam acasa....dar celor care comit accident cu victime si nu l-i se mai intampla nimik, cum ramane? ce sanctiuni ar trebui sa l-i se aplice? eu aveam 2 km de parcurs si 2 intersectii! Vad ca nu aveti cunostinte in domeniu....oricum apreciez intentia...Toate cele bune si Sarbatori Fericite!
Am fost scos de sub urmarirea penala in temeiul art. 11 lit. b si art. 10 lit. b/ 1 din C.P.P.>>>>Mentionez in continuare ca nu am vazut in nici un document perioada pt care mi s-a suspendat carnetul de conducere! Este normal sa nu sa specifice nicaieri acest lucru? in lege scrie ca suspendarea se face intre 30-90 zile! dar normal mi s-ar parea sa scrie undeva cate zile se suspenda, nu? Ce pot face? Multumesc anticipat!
Buna ziua, am o sit cam neclara! va rog ajutati-ma! deci s-a intamplat cam asa: pe data de 08.11.2008 am fost prins la volanul masinii personale cu o imbibatie de 0,53 in aerul expirat! in urma recoltarii probelor biologice, am fost depistat cu 0,95 g /l alcool in sange si apoi dupa o ora rezultatul a fost de 0,80 g/l. Mentionez ca permisul mi-a fost suspendat pe loc, urmand a se intocmi dosarul. Abia pe data de 22 decembrie mi-a ajuns acasa rezolutia de la Parchet in care scria ca sunt scos de sub urmarirea penala si ma amendeaza cu o amena administrativa de 1.000 Lei . Ducandu-ma la politia rutiera sa depun chitanta cum ca am achitat amenda, cei de-acolo imi spun ca pentru redobandirea carnetului trebuie sa sustin un examen (examinare-testare)! Intrebarea mea este: nespecificcandu-se nimic despre durata de suspendare a carnetului de conducere sau despre faptul ca va fi suspendat, ma intreb daca este corect sa mai astept acum pana dupa sarbatori (8 Ian 2009) pentru examinare si redobandirea carnetului? Mentionez ca pana la comunicarea rezolutiei trecusera deja 46 zile (sau cam asa ceva). Va multumesc anticipat! Cu respect --Udrescu Marian-> Rm VALCEA