avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate rdgrafu

Activitate rdgrafu

Răspuns la discuția radiere impozit auto
Multumesc pt raspuns.
Aveti dreptate!
Dupa ce am primit instiintarea am mers la primarie, iar persoana in cauza m-a certat putin spunandu-mi ca am de gand sa-l las pe el sa-mi plateasca impozitul pt ca trebuie sa se prescrie.
Chiar trebuie sa scoata banii din buzunar el sau a incercat sa ma inbuneze pe mine si sa-l platesc?
Se prescrie totusi si am sansa sa nu-l mai platesc?
Am inteles ca se practica sa puna ei o suma mica (1 RON) si se prelungeste data de prescriere.Este adevarat?
Inca o data, va multumesc pt raspunsuri.
Stima.
Răspuns la discuția radiere impozit auto
elis a scris:

De asemenea, potrivit Legii nr.44/1994 , veteranii de razboi sunt scutiti de plata impozitelor si taxelor locale.
Din 2005, se plateste taxa asupra mijloacelor auto de catre mostenitorul in a carui lot intra masina respectiva.

Multumesc pt raspuns.
Deci, in cazul meu, impozitul pe aceasta masina va fi platit din momentul mortii bunicului, sau din momentul cand o sa facem taxa de succesiune?
Problema mai grava este ca eu am fost anuntat acum o luna ca am aceasta suma de plata ( mi-a fost trimis un plic acasa).
Nu era normal sa fiu anuntat si acum 3 ani, si acum 2 ani, pt ca o radiam pana acum?
Răspuns la discuția radiere impozit auto
2007_rozi a scris:

Bunicul a locuit impreuna cu dumneavoastra?
Atat timp ce dumneavoastra nu ati acceptat succesiunea nu va poate obliga sa platiti acest impozit, pentru ca nu se stie exact in ce lot succesoral va cadea acest bun.


Da am locuit la aceesi adresa.
Masina va avea 2 succesori: eu si sora tatalui care este in alt judet domiciliata.
Totusi, impozitul se calculeaza la aceasta masina chiar daca nu are carte de identitate si bunicul a fost scutit de impozit fiind veteran (probabil este radiata de politie - urmeaza sa merg la politie, dar acum cu cozile datorate inmatricularilor am lasat-o pe ianuarie).
Nu este normal sa nu se plateasca impozit pana cand nu se realizeaza succesiunea si de la acea data sa se ceara impozit?
Multumesc.
Răspuns la discuția radiere impozit auto
Buna seara si Sarbatori Fericite pentru toti moderatorii si utilizatorii acestui forum.
Am si eu o intrebare:
Am o masina IMS care a fost a bunicului pana in 2005 cand a decedat. Acum mi se cere mie impozit la primarie (la tara), cu toate ca nu s-a facut taxa de succesiune (mai exista sora tatalui meu, tatal meu fiind decedat cu 20 de ani in urma).
Mentionez ca bunicul meu a fost veteran de razboi si nu i s-au cerut impozite pe teren si masina, iar masina nu are carte de identitate (nu a fost inscrisa in circulatie cu numere noi, a ramas cu numere "vechi" si nu a mai circulat din 2003).
Cum pot sa fac sa nu platesc suma datorata (peste 1500 RON)?
Multumesc.