avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 539 soluții astăzi
Forum Activitate lavola

Activitate lavola

Multumesc mult pt ajutor.Nici eu nu stiu exact ceea ce se intampla.Eu sunt in Italia si am vb doar la telefon cu un ofiter care se ocupa de caz cand am cerut mai multe detalii mia zis ca "cica ii ingreunez munca ca el ar fi putut sa spuna ca nu m-a gasit si gata "deci va dati seama in ce situatie sunt .Mia zis ca, daca vreau sa vad documentatia sa merg in tara dar pe mine ma costa prea mult sa merg si nu prea pot acum de aceea vream sa inteleg daca e atat de grav inact sa merite sa merg acasa.Mi-a zis ca sunt acuzata de fals in declaratii pt ca lor le rezulta ac eu am declarat pierdut un document (permisul )si dupa l-am folosit in Italia adica l-am schimbat in permis italian (ceea ce nu este adevarat ,nu eu l-am schimbat cred ca cine mi le-a furat s-a folosit de el asta in cazul in care este adevarat ceea ce-mi spun ei ).Ce fac? Intre timp am trimis o recomandata cu declaratia mea unde spun ceea ce mi s-a intamplat .
De ce am nevoie de un avocat italian daca dosarul e in Romania?
Si nu inteleg ce declaratie ca eu nu-mi amintesc nimic
Ei spun ca am completat formularul care este pt refacut permisul si atat .LA pasapoarte am scris ca mi le-au furat in Italia.
Acum 3 ani mi s-au furat actele in Milano (permis buletin si pasaport ), am fost la politie si le-am explicat si m-au sfatuit sa ma duc acasa (Romania ) sa-mi refac actele deoarece nu eram in regula aici si mi-ar fi pus interdictie. Zis si facut . M-am intors in tara si am facut toate actele si dupa ce m-am intors in Italia am recunoscut aici permisul de conducere .Acum am aflat ca am dosar penal pt fals in declaratii deoarece se pare ca cineva a folosit permisul meu cel vechi si l-a transformat in permis italian si au trimit sa cerceteaze in Romania . Nu stiu ce trebuie sa fac daca am nevoie de avocat sau daca trebuie sa ma duc acasa sa vad. Inspectorul care se ocupa de caz mi-a cerut plangerea care am facut-o aici dar eu nu am facut .Acum mi-a zis pe cale neoficiala ca in cel mai rau caz imi dau amenda administrativa. Va rog ajutati-ma ca nu stiu ce trebuie sa fac . Imi pateaza cazierul chestia asta deoarece am facut cerere pt cetatenie italiana si nu vreau sa am probleme.
Va multumesc mult