avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Activitate mona_genes

Activitate mona_genes

Discuție impozit 3 %
impozitul de 3 % se aplica la veniturile din vanzari sau la toata clasa 7(in cazul meu variatia stocurilor si venituri din sconturi obtinute )?
legea spune ca trebuie sa avti 12 luni lucrate in ultimele 24 luni.si se pare ca aveti
Discuție sold furnizori
Buna ziua .Am preluat o societate la care am constatat dupa u timp ca soldul din balanta la 401 difera de datoria reala pe care o are societatea fata de furnizori. Contabila care a tinut societatea respectiva nu comunica si nu am gasit prin dosare nici o situatie la furnizori.Cum pot mari soldul la furnizori in balanta ? E vorba de vreo 1500 lei.
Răspuns la discuția ajutor somaj
Puteti beneficia de ajutor de somaj in cazuil in care in ultimele 24 de luni aveti 12 luni de cotizare la fondul de somaj.
Răspuns la discuția probleme cu invatatoarea
faceti un tabel cu parintii copiilor din clasa care sunt nemultumiti de prestatia invatatoarei , puneti pe tapet aceste nemultumiri si cu petitia respectiva mergeti (comitetul de prarinti al clasei) la directorul scolii apoi la inspectoratul scolar.Invatatoarea va primi o mustrare sau mai rau vafi suspendata .Mult succes
Discuție impozit profit
calcul impozit . Ce declar si ce platesc ??
T v = 29702
T c = 28245
658.1 = 1372
691 = 1100

rezultat contabil = 29702 - 28245 = 1457
rezultat financiar = 1457+1372+1100 = 3929
Impozit 16 % = 3929*16% = 629
Care impozil il declar si care il platesc ? Adica declar 629 si platesc 629 - 1100, adica nu platesc nimic ? Bine nu luam in calcul forfetarul, finca stiu se plateste suma cea mai mare.
Buna ziua . Societatile care au activitatea suspendata la reg com , mai depun bilantul pentru luna a sasea ?
Răspuns la discuția declaratii iunie 2010
multumesc frumos !
ce declaratii se depun la iunie 2010?
300,100,102,394. Se depun si 392a si 392 b ?
Buna ziuz! Am avut in anul 2009 un salariat care o fost in concediu de maternitate. Am depus certificatele la CASS .Acum mi-a venit o instiintare de la CASS precum ca nu sunt completate corect sau nu corespund din punct de vedere economic certificatele medicale. Eu , ca si societate nu m-ai primesc banii de la ei . Dar in contabilitate cum reglez acest lucru . Am in contul 431.06 pe credit suma de -1200 lei. Care sunt NC de stornare . Suma respectiva este considerata pierdere ?Multumesc ptr. oricare raspuns.