avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate stoica daniela

Activitate stoica daniela

Am cumparat in 1994 un imobil in Calea Floreasca pe baza legii 112.Imobilul a fost in momentul cumpararii in proprietatea ICRAL Herastrau la care eu eram chirias.Icral a dobindit acest imobil pe baza legii 10.Dupa ce am achitat imobilul in 1994 ,devenind proprietar, au aparut mostenitorii care au depus notificari la ICRAL.Eu eram deja proprietar.Din 1994 m-am judecat eu si ICRAL Herastrau cu mostenitorii,si am cistigat .S-a facut recurs de catre mostenitori la Curtea de Apel unde au cistigat.Imediat dupa ce au avut hotarire definitiva si irevocabila au vindut casa si au specificat in ctr de vinz-cump ca eu care am pierdut am dreptul sa stau in casa 5 ani.Totodata eu am depus la Primarie sect 1 o cerere prin care ceream sa stau in casa 5 ani indiferent de cel ce o sa fie proprietar,aveam acest drept.Dupa o jumatate de an a venit un nou proprietar si mi-a spus ca daca nu accept suma de 5000 eursi sa plec din imobil, oricum o sa zbor din casa si fara nici un banut.Avind doi copii si fiind singura(divortata) am semnat o hirtie de mina ca am primit suma de 5000 eur si pina la data de.. plec din casa,cu martori copii mei si cineva din partea lui.INTREB acum ca s-a modificat legea 10, si eu cumparasem acel imobil,si azi cind va scriu sunt trecuta la Administratia Financiara tot eu ca am de plata impozit pe casa si teren, iar la primarie sect 1 figurez ca nu s-au incheiat cei 5 ani prin care cer sa stau acolo,dar exista actul scris de mine ca primesc 5000 eur si plec,mai am vreun drept?