avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1845 soluții astăzi
Forum Activitate whitetulip

Activitate whitetulip

Răspuns la discuția Problema cu o ipoteca
Va multumesc pentru promtitudine si pentru sfaturi. Sunt mult mai linistita stiind ca am aceasta posibilitate. Voi merge cat mai urgent sa discut acesta problema cu ei si voi reveni cu noile informatii.
Buna ziua! Am nevoie de un sfat in urmatoarea problema: sotul meu a facut o linie de credit si deoarece suma era destul de mare am girat cu apartamentul meu. In acest moment eu sunt nevoita sa vand apartamentul pentru a ma putea muta din oras (serviciul este in alt oras) dar evident nu pot din cauza ipotecii pusa pe apartament. In schimb m-am gandit la o solutie, care nu stiu daca este posibila, si anume, sa gireze socrii mei cu casa lor (care valoreaza de 4 ori mai mult decat apartamentul) si practic sa fie vorba de un schimb de giranti in acte, iar sarcina de pe apartamentul meu sa fie eliminata. Nu vreau sa discut cu banca decat atunci cand stiu ce drepturi am si ce posibilitati am in aceasta problema. Sotul meu a avut unele discutii cu ei din care nu a reiesit decat faptul ca in acest moment, din cauza crizei financiare, nu se fac nici un fel de tranzactii. Am incercat si varianta de a ipoteca casa socrilor la o alta banca pentru a restitui linia de credit dar tot din cauza crizei financiare nu se fac tranzactii. Ce este de facut in acesta situatie, in incercarea de a face un schimb de giranti?
Astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
Va multumesc anticipat!