avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1842 soluții astăzi
Forum Activitate Klarat

Activitate Klarat

Răspuns la discuția Desfacere contract de munca
elis a scris:

Indemnizatia de somaj se acorda persoanelor, la cerere, de la data incetarii contractului individual de munca , daca cererea este inregistrata la agentia pentru ocuparea fortei de munca, in termen de 30 de zile de la aceasta data.

sau

Daca cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni de la data incetarii contractului de munca, indemnizatia de somaj se acorda incepand cu data inregistrarii cererii. Termenul de maximum 12 luni este termen de decadere din drepturi.

Multumesc frumos:)


Răspuns la discuția Desfacere contract de munca
costi_smkr a scris:

ati semnat descacerea cim cu art 55b?
daca nu ati semnat nimic nu va poate incheia cartea de munca.
mare grija prezentativa la lucru ,astfel s-ar putea sa va treziti ca vor incerca sa va desfaca contractul pentru absente nemotivate.


Notificarea pe care am semnat-o a fost: "Avand in vedere reducerea volumului de comenzi si contracte, va facem cunoscut ca de la data prezentei, sunteti in preaviz de 20 de zile lucratoare, timp in care va aprobam desfacerea contractului de munca, cu acordul partilor, conform art. 55 "b" din Codul Muncii.
In caz contrar dupa expirarea perioadei de preaviz, vi se va desface contractul de munca in conditiile art. 65 alin. 1 din Codul Muncii, urmand sa beneficiati de dispozitiile legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor de somaj si stimularea fortei de munca."
Mentionez ca am efectuat cele 20 de zile lucratoare de preaviz.
Răspuns la discuția Desfacere contract de munca
Si mie m-i s-a parut lung termenul (1 luna) pana sa-mi pot ridica Carnetul de munca dar mi-au zis ca dupa plata integrala a drepturilor ce mi se cuvin pot numai sa-mi elibereze Carnetul de munca. (?) In consecinta trebuie sa astept.

Si inca o intrebare. La somaj este termen de depunere a actelor dupa incetarea Contractului de munca? Daca depun documentele si cererea de somaj dupa mai mult de o luna de cand nu mai am serv. este vreo problema?
Răspuns la discuția Desfacere contract de munca
Va multumesc pentru raspunsurile date, astept sa vad cu ce articol o sa-mi incheie CM.
Răspuns la discuția Desfacere contract de munca
2007_rozi a scris:

Efectuati preavizul de 20 de zile lucratoare si nu solicitati incetarea contractului de munca prin acordul partilor (art 55 lit b).
In acest fel, avand stagiul de cotizare prevazut de legea 76/2000 veti beneficia de ajutor de somaj.



Am terminat perioada de preaviz si cand am intrebat cand pot sa iau CM mi-au spus ca numai luna viitoare sa ma duc dupa CM (dupa efectuarea ultimei plati). Daca ei imi inchid CM cu art 55 lit b mai pot face ceva?
Răspuns la discuția Desfacere contract de munca
Va multumesc pentru raspunsul prompt.

In instiintarea pe care am primit-o si am semnat-o scria exact ce am citat in mesajul anterior. Din cauza ca erau 2 articole din CM eram si eu derutata.
Daca am stagiul de cotizare prevazut de legea 76/2000 primesc sau nu ajutor de somaj?
Buna ziua,

Asi dori sa-mi spuneti daca in conditiile date mai jos pot beneficia de ajutor de somaj:

"Avand in vedere reducerea volumului de comenzi si contracte, va facem cunoscut ca de la data prezentei, sunteti in preaviz de 20 de zile lucratoare, timp in care va aprobam desfacerea contractului de munca, cu acordul partilor, conform art. 55 "b" din Codul Muncii.
In caz contrar dupa expirarea perioadei de preaviz, vi se va desface contractul de munca in conditiile art. 65 alin. 1 din Codul Muncii, urmand sa beneficiati de dispozitiile legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor de somaj si stimularea fortei de munca."

Mentionez ca am semnat acest preaviz.

Va multumesc.
Răspuns la discuția Somaj
Va multumesc
Discuție Somaj
Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti daca se poate:
- cuantumul ajutorului de somaj incepand din ianuarie 2009 ;
- cuantumul salariului mediu pe economie;
- modalitatea de calcul a ajutorului de somaj (aj.de somaj este impozabil?)
Va multumesc.