avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate i_agapescu

Activitate i_agapescu

Multumesc frumos!

Am cautat in Codul Fiscal, am gasit in cadrul Impozitului pe profit, la art 28 Asocieri fara personalitate juridica ceva legat de contractul respectiv....dar se face referire la asocieri intre persoane juridice straine. Pe mine ma intereseaza sa stiu daca: firmele merg pe aceeasi autorizatie emisa de Primaria unde se instaleaza parcul de distractii....Primaria incaseaza o taxa in baza unui contract de sponsorizare; acest contract este platit doar de una dintre firme.....bilete inregistreaza amandoua societatile pentru ca fiecare participa cu utilajele ei(deci realizeaza venituri si implicit cheltuieli).
Poate atunci societatea care nu a platit taxa la Primarie sa-i achite celeilalte societati partea ei din taxa, in baza contractului de asociere?
Consiliul de administratie poate emite o hotarare in vederea asocierii?
Se inregistreaza contractul si in alta parte, in afara celor doua societati?

Multumesc,
Buna seara,

Doresc sa stiu daca intre doua soc comerciale care au ca activitate servicii in parcuri de distractie se poate incheia un contract de asociere in participatiune; de exemplu daca una din societati inregistreaza autorizatia la Primaria unde este parcul de distractie poate si cealalta societate sa participe cu aceeasi autorizatie, in baza acestui contract? Decontarile dintre societati urmeaza a se face la sfarsitul parcului de distractie.
Multumesc frumos!
Răspuns la discuția reevaluare cladiri
Multumesc frumos!
buna ziua,

as vrea sa stiu daca reevaluarea cladirilor se poate face si in cadrul unitatii, utilizand indicii de inflatie?

multumesc