avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 308 soluții astăzi
Forum Activitate mirimatei

Activitate mirimatei

Va multumesc inca odata. As mai avea o inrebare; PV se contesta la Judecatorie sau la Politie, pentru ca am auzit mai multe pareri?
Va multumesc.Mai doresc sa adaug ca aentul, pe spatele PV, la avarii a consemnat si stopul de pe partea stanga care afost spart in urma cu doua saptamani intr-un alt accident fapt constatat la data respectiva. Ar trebui sa arat si asta in intimpinare?
Ieri 20.01.2009, ieseam din incinta unei institutii de pe un drum fara prioritate, pe o artera cu prioritate cu cate doua benzi pe sens virand spre stanga. Dupa ce am ajuns pe prima banda la aprox. 3-5m de la intrare pe banda am fost tamponat din spate bara si stop dreapta de catre un autoturism care venea pe drumul prioritar. Avariile lui au fost bara, far,capota, aripa stanga, conducatorul sustine ca i-am iesit in fata si a icercat sa ma evite virand dreapta, asa se explica ca am fost lovit pe dreapta, eu sustin ca tipul avea viteza si nu a redus viteza suficient casa nu ma tamponeze.La biroul de constatari agentul a sustinut ca nu am acordat prioritate si ca atare am fost sanctionat cu ridicarea permisului (cred ca pe 60 zile si retestare) si 360 lei amenda. Intentionez sa depun contestatie deoarece consider ca celalat nu a condus preventiv si putea sa ma evite daca ar fi fost mai atent, iar sanctiunea care am primit-o este prea mare.Va rog daca cineva este in masura sa-mi dea un raspuns competent, daca am ceva sanse. Mentionez ca procesul verbal l-am semnat dar am spus ca nu sunt de acord cu acesta, la rubrica alte mentiuni a scris agentul ceva ce nu se intelege foarte clar(pe copie, nu stiu pe original), de altfel copia care am primit-o este foarte ilizibila. Va multumesc