avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Activitate florinact

Activitate florinact

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine sa rezolv urmatoarea problema:
angajata cu salariu minim pe economie, am nascut pe 24 ianuarie 2007 si sunt in CIC pana pe data de 24 ianuarie 2009.
In prezent sunt insarcinata si va trebui sa revin la serviciu incepand cu data de 25 ianuarie 2009.
Intrebarile mele sunt urmatoarele:
1.Daca voi reveni cu o majorare de salariu de 2000 RON net, acest lucru ma avantajeaza in calcularea indemnizatiei primita in CIC(tinand cont ca voi naste la sfarsitul lunii iulie)?
Din cate am inteles parerile sunt impartite :unii afirma ca trebuie sa am lucrate 12 lunii inaintea nasterii si ca veniturile din cic nu se iau inconsiderare si atunci nu mai are rost marirea de salariu iar altii ca 12 luni sunt cumulate din veniturile lunilor lucrate si a celor din CIC.Cum se face concret calculul?
2.Tinand cont ca nu voi avea 6 luni lucrate pana intru in prenatal(doar 3.5 luni) cum se va efectua calculul indemnizatiei pentru aceasta perioada?Am dreptul la aceasta indemnizatie?
3.Daca in perioada in care ar trebui sa lucrez voi sta acasa in concedii medicale, am dreptul la prenatal?Cum se mai calculeaza el?
Va multumesc anticipat!