avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Activitate brad2401

Activitate brad2401

Răspuns la discuția CEC-ul
emiterea unui cec se poate face la o anumita data platibil la vedere, in care caz data la care tragatorul scrie cecul coincide cu data la care cecul devine platibil, adica iti dau cecul azi Ianuarie 1, data scrisa pe cec pentru incasare est 1 Ianuarie. Mai exista alte posibilitati: 1) Cecul est facut la un moment dat dar inscris incasabil si platibil la o data posterioara, iar aici termenele se conciliaza prost. 2) cecul est facut la un moment dat si inscris incasabil si platibil la aceeasi data, insa exista o modificare a termenului de nogociere a cecului in sensul ca pe cec data incasarii nu este de gratie. Astfel, aceste tactici sunt folosite cand nu vrem sa pierdem o afacere buna dar stiind pertinent ca in momentul de fata nu am destule lichiditati in cont, dar in acelasi timp vreau ca vanzatorul bunului sa-mi accepte plata prin cec. In acest caz, cel care va incasa cecul va beneficia de o perioada de negociere prelungita fata de data de incasare direct inscrisa pe cec.

Sper sa-ti fie de folos aceste informatii chiar daca am facut numai3 ani de drept in tara.
Dan