avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate jokero69

Activitate jokero69

Buna ziua. In 2013 am fost pus imputernicit pe contul mamei in care primeste pensia la banca. In 2014 am facut un credit la aceeasi banca iar in contractul de credit a fost introdus ca si garantie pe conturi si contul pe care eram imputernicit - al mamei. In momentul in care trece data scadenta la creditul meu banca automat debiteaza contul mamei pe care eram imputernicit cu valoarea ratei la creditul meu. Acum 2 saptamani mama a fost la banca si a anulat imputernicirea mea pe contul ei insa banca debiteaza in continuare (daca nu sunt bani in contul meu) contul ei de pensie. 1. Poate banca institui garantie pe contururile pe care esti doar imputerncit? 2.Poate banca debita contul mamei fara a avea instruciune scrisa/telefonica si transfera banii in contul meu de rata? Precizez ca mama mea nu are calitate de codebitro, girant etc si nu a semnat nimic la momentul in care eu am luat acest credit. Singurul document semnat a fost de imputernicire pe contul ei de pensie cu mult timp inate sa contrcatez eu creditul.

Va multumesc,