avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate mon@

Activitate mon@

Răspuns la discuția MOSTENITORI?
ileana a scris:

Acum ramane sa dovediti si ca ati acceptat tacit succesiunea.., daca nu ati facut-o, va trebui sa probati.

Daca rezolvati problema acceptarii tacite, mama si nepoata sunt mostenitori rezervatari, deci sunt indreptatiti la partea lor de mostenire in puterea legii.Dar, cum am spus, inainte de a fi mostenitor rezervatar...trebuie sa fi facut acte de acceptare.


Va multumesc si dvs pt raspuns.
Va rog sa-mi scuzati ignoranta...Cum am putea proba ca am acceptat tacit succesiunea? Si nu,n-am facut nici un act de acceptare...
Răspuns la discuția MOSTENITORI?
roxana_c96 a scris:

Mama si nepoata au drept de mostenire, pana la proba contrarie, pentru mostenirea de pe urma bunicului, respectiv jumatate apartament, teren, cont bancar. Pentru sotia acestuia, conform Codului Civil, mostenitorii pe linia acesteia.

Va multumesc pt raspuns.
Sotia bunicului nu are mostenitori. Cel putin n-am auzit in viata mea sa fi avut rude in viata .Dansa s-a refugiat in Romania(din URSS) impreuna cu mama ei. Mama ei a fost copil unic. Tatal ...necunoscut .
In conditiile acestea partea dansei cui revine?
Discuție MOSTENITORI?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Despre ce e vorba:
Bunicul meu a decedat in urma cu 7 ani. Dansul era recasatorit (in urma decesului bunicii) de aproximativ 35 de ani.
Mama mea si fata fratelui ei (fratele fiind decedat anterior ) nu au deschis succesiune pana acum.
De curand a decedat si sotia bunicului.
As dori sa-mi spuneti daca mama mea si nepoata ei au drept de mostenire asupra bunurilor (apartament,pamant si un cont la banca) ramase in urma decesului sotiei bunicului.
Mentionez ca pe actele apartamentului si ale terenului figureaza ca si proprietari atat bunicul cat si sotia lui.
Va multumesc