avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2119 soluții astăzi
Forum Activitate marian_s

Activitate marian_s

Răspuns la discuția Reziliere contract inchiriere
Mersi mult,
Insa daca propietarul o sa imi fluture contractul in fata, posibil si actiuni legale? (presupunand ca propietarul nu este cea mai indulgenta persoana intanlnita)
Buna ziua,
Timp de 2 ani si jumatate stau in chirie intr-o grasoniera. Inchirierea a fost inlesnita printr-o firma de imobiliare in anul 2006. De atunci in fiecare an contractul a fost prelungit pentru inca un an. In toamna anului trecut am semnat prelungirea pentru inca un an, insa nici pana acum nu am primit copia stampilata si legalizata. In acelasi timp suma trecuta a fost mult mai mica decat pretul chiriei negociat.
In acest moment vreau sa parasesc garsoniera pentru ca am fost concediat si este foarte greu sa gesesc o alta slujba asa de repede, insa nu vreau sa am probleme legale. Am platit mereu la timp atat chiria cat si toate utilitatile insa nici nu cred ca mai pot sa platesc chiria pentru urmatoarea luna.
Ce ma intereseaza pe mine este, daca intr-adevar acel contract a fost semnat si stampilat la circa financiara, cum pot sa reziliez contractul? Daca propietarul nu doreste sa il rezilieze de buna voie si sunt obligat sa il platesc in continuare, chiar daca nu am bani. Din pacate nici nu stiu ce clauze sunt in acel contract de prelungire, insa daca este precum celalalt de acum un an, nu exista nici un fel de clauza prin care se poate rezilia contractul.
Exista posibilitatea sa scriu o cerere de incetare a contractului imediata sau pentru o luna maxim?

Mai bine zis, in momentul in care eu nu mai pot sa platesc chiria, si aceasta trebuie platita intr-o saptamana, exista o cale legala prin care, daca anunt propietarul ca nu mai pot sa platesc si ca vreau sa parasesc locuinta intr-o saptamana, sa nu fiu tras la raspundere.

Multumesc mult pentru timpul acordat si, daca aveti orice intrebare privind situatia mea, o sa va raspund cat se poate de repde.

Marian S.