avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate atomic1

Activitate atomic1

Eu am luat deja legatura cu BNR. Si sunt cateva aspecte clare comunicate de BNR :
"va aducem la cunostinta ca, in conformitate cu reglementarile legale in vigoare, institutia noastra este abilitata sa autorizeze si sa supravegheze prudential functionarea institutiilor de credit si a sistemelor de plati din Romania, in vederea asigurarii stabilitatii financiare."

Reclamatiile se trimit in scris la adresa :
Bancii Nationale a Romaniei, Directia Supraveghere, str. Doamnei nr.8, sector 3, cod postal 030054, Bucuresti

Eu am avut "consiliu de familie" - nu semnez nimic daca nu primesc banii inapoi de la ratele anterioare.

Eu zic ca nu schimba ei foaia atat de repede si baga la inaintare conducerea unitatilor daca ar fi ceva legal pe care ei sa se bazeze.

Oricum : cine nu a depus reclamatie inca la OPC sa o faca, au o procedura simpla, cine nu stie cum... sa ma apeleze cu incredere.
Salutare !
Acum 2 zile am fost sunat de cei de la Domenia ca vor sa-mi prezinte modificarea ratei dobanzii conform euribor, asta in urma reclamatiei mele la OPC. Dupa ce semnez teoretic renunt la reclamatie. Totusi eu ma gandesc sa schimb contractul si sa cad deacord cu ei pentru ce am dat in plus pana acum. Ce sfaturi recomandati ? Ce se poate obtine ?
Buna seara !
Am si eu credit la [EDITAT], inca nu am primit acea decizie a lor prin care nu vor sa respecte conditiile contractuale si anume cu privire la dobanda variabila compusa din rata EURIBOR si dobanda fixa. Daca este dupa cum zic ei prin acea instiintare, eu de fapt ma pot trezi ca platesc zeci de ani o dobanda de acum multi ani in urma pentru ca atunci a fost un varf de dobanda la EURIBOR. Eu nu am un contract prin care ma oblig sa le platesc dobanda fixa si o anumita dobanda EURIBOR pe care ei il considera convenabil.
Art.4.2 Rata dobanzii este variabila, in functie de EURIBOR la care se adauga Marja Fixa in valoare de 4.5.

Cu stima !
Răspuns la discuția citatie
Multumesc pentru raspunsuri !
Voi suna maine cand intru in posesia acelei citatii sa vad despre ce este vorba .
Răspuns la discuția citatie
Buna seara !
Am primit o citatie de la Procuratura (scrie ceva de inalta curte de casatie si justitie, anticoruptie de pe langa un tribunal), sunt citat in calitate de martor si sa ma prezint la un anumit birou... Problema este ca acea localitate unde trebuie sa ma prezint este undeva la vreo 400 km fata de actualul domiciliu si sincer nu ma grabesc sa mai cheltui ceva sute de RON pentru o cauza despre care nu am nici o idee. De ce nu am fost chemat in zona de domiciliu ? ce se intampla daca nu ma prezint ?