avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Activitate Flava

Activitate Flava

Multumesc pentru raspunsuri. Totusi nu sunt pe deplin lamurit daca putem recupera TVA-ul din Ungaria pentru orice produs sau doar pentru anumite servicii cum ar fi expozitii, hotel, conferinte, protocol, mese, cazare, combustibil, telecomunicatii sau costuri publicitare, asa cum a declarat secretarul CCIR?
Buna ziua, suntem o firma platitoare de TVA din Romania si dorim sa cumparam produse dintr-o tara UE (Ungaria) de la o firma platitoare de TVA. Din ce am citit pe acest forum in mod normal, firma ne factureaza fara TVA urmand ca noi sa colectam TVA In Romania (si sa-l dam la finante) in momentul in care vindem produsele. Firma din Ungaria insa refuza sa ne vanda fara TVA si in acest caz noi putem achizitiona produsele achitand si TVA in Ungaria, urmand ca apoi sa incercam sa deducem acest TVA de le statul Ungar prin intermediul unei firme specializate pentru ca nu putem deduce acest TVA de la statul roman. Doresc sa stiu daca este corecta expunerea mea. Multumesc!
Buna Ziua, am o nelamurire, in cazul unei firme neplatitoare de TVA din Romania, care cumpara produse dintr-o tara UE:
1.Poate cumpara aceste produse fara aplicarea TVA din tara respectiva?
2.Daca aceste produse potfi apoi vandute in Romania fara aplicarea TVA (fiind vorba de o firma neplatitoare de TVA)?

Multumesc anticipat!