avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate ggabriell

Activitate ggabriell

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Daca am inteles bine nu avea niciun motiv sa ia permisul.
Trebuie sa contestati actul.
In mod normal ar trebui sa-si primeasca permisul inapoi dar va dura ceva timp.

avocat Claudiu Lascoschi


Pai deja sa deschis dosarul si e in faza premergatoare in cercetare..la sectia de politie respectiva.. cum poate sa conteste dovada aceea de ridicare a permisuliu fara drept de circulatie..?? va rog ceva sfaturi mai utile..din faza in care suntem deja.. adica am fost de 2 ori la sectie am dat declaratii sau facut si in modul tipizat..acum am inteles ca doresc sa ne cheme pentru a stabili si a incheia actele necesare pentru ca noi sa fim testati cu poligraful... Dupa parera mea e clar ca dosarul va merge mai departe..la dosarul politistul respectiv a dat o declartie ca era in timpul serviciului ca am vazut masina in trafic.. si ca a ajuns`o din urma imediat si ne`a oprit imediat si ne`a legitimat ceeea ce nu este adevarat...deci daca se poate ceva sfaturi un picut mai utile.. ce e de facut din faza in care am ajuns.. e de facut vre`un act.. la procurorul care instrumenteaza cazul stiu eu o plangerea pentru modul abuziv in care a actionat politistul.. un memoriu ceva stiu eu..
Va multumesc..!!
Buna seara ma numesc Gabriel si am si eu o mare problema..sper sa nu va plictisesc.. asadar sa incepem..
In data de 03.11.2008 am venit din oras insotit de trei prieteni de la un bar fiind ziua de nastere a unuia dintre ei unde am sarbatorit acolo..Am fost cu masina unuia dintre acesti prienteni eu fiind sofer atat la dus cat si la intors..toata seara eu nu am consumat bauturi alcoolice.. si in jurul ore 01 am parasit incita acelui bar pentru a merge spre casa..pentru ca eu a 2 zi aveam treaba si ma trezeam dimineata.. si nu puteam sa mai stau taraziu le`am zis baietilor, au inteles si am plecat..
Am ajuns acasa am parcat masina in parcarea din fata blocului nostru i`am salutat pe baieti le`am zis ca ma grabesc i`am dat titularului actele si au ramas ei sa incui masina eu plecand..
A doua zi ce credeti ca aud de dimineata de la prieteni mie si anume relatez cu lux de amanunte:
La nici 5 minute dupa plecarea mea a aparut in aceea zona un echipaj al unei secti judetene de politie de la noi din cartier de acolo..care ia vazut pe baieti in dreptul masini. au venit la ei i`au legitimat i`au intrebat ce cauta la acea ora acolo le`au explicat au intrebat a cui e masina ca au crezut ca sunt la furat initial propietarul ia dat portofelul cu totul si domnu politisti au luat de acolo buletin permis si certificatul de imatriculare..dupa ce sau convins ca e masina lui domni au presupus ca au condus si la acuzat pe propietar ca a condus masina..el le`a explicat ca au venit de undeva de 5 minute si ca nici unu din ei nu a condus si ca a fost un alt baiat sofer dar numai ce a plecat.. ei nu au crezut..nu l`au lasat sa ma sune sa vin sa confirm i`au luat tel din mana,, au chemat rutierea l`au pus sa sufle in fiola i`a iesit 0.68 in aerull expirabil l`au dus la spital pentru recoltare si acolo i`a iesit 1.24 ceva de genul..si i`au intocmit si dosar penal pentru conducerea sub influneta bauturilor alcoolice nu i`au facut un procesc verbal de retinere a permisului doar ia dat o dovada fara drept de circulatie si asta ia dat`o agentul de la sectia judeteanu nu cei de la circulatie cei de la circulatie au zis ca ei nu semneaza si ca nu fac proces verbal pentru asa ceva.. iar acel agent a zis las ca fac eu..
Am fost la politie pentru declaratii am fost si eu impreuna cu cei 3 am dat declaratii cu ce sa intamplat in acea seara si din care reise clar ca nu acel baiat inculapat a fost sofer ci eu..
Acum cateva intrebari:
-1 Este clar un abuz al militianului nu? din moment ce iti face un dosar penal pentru asa ceva.. adica pentru conducerea sub influenta bauturilor alcoolice atata timp cat masina era stationata cu motorul oprit cheile scoase din contact si nu se afla nici pe un drum public..
- ce este de facut in continuare...? la declaratii militieni ne tot ameninta cu testul poligraf.. adica tot ce ati zis voi aici in declaratiile astea le testam noi la detectorul de minciuni..
-in prima declaratiie am fost toti de acord cu testarea noastra cu aparatul poligraf.. dar dupa ceva informatii pe care le`am cules si eu de pe net.. am vazut ca nu prea e indicat sa faci acest test mai ales atata timp cat esti o persoana emotiva atata timp cat nu ai avut de aface cu asa ceva in viata ta si am intrat la politie doar sa schimb buletinul ce ne recomandati dvs...
Orice sfat e bine venit..din partea dvs.. !!
Multmuesc anticipat celor care au avut bunavointa sa imi de`a o sugestie un sfat o parere...in speranta ca nu v`am plictisit si am postat o speta interesanta.(din pacate nu e doar fictiva).astept sugestiile dvs..!!