avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 732 soluții astăzi
Forum Activitate turcalexandra

Activitate turcalexandra

Firma are un director, prin urmare acesta persoana e administrator si se ocupa in special de partea financiara
Buna ziua

Va rog sa-mi spuneti daca acest cod COR (Administrator financiar (patrimoniu) COR 263111) se preteaza pentru o persoana care este administratorul firmei (numit prin statut) si care desfasoara si activitatea economico- financiara a societatii.

In urma cautarilor acest cod COR l-am gasit in special la institutii bugetare, nu se preteaza si la SRL?

Multumesc

Răspuns la discuția impozit pe profit trim IV 2011
Declaratia 100 la trimestrul 4 se depune cu 0 sau nu se depune deloc, in cazul in care definitivez pana pe 25.02.2012? Multumesc
Multumesc frumos pentru raspunsuri
Daca cooptarea noului asociat se realizeaza prin majorare de capital social, mai este necesar incheierea unui contract de cesiune?
Rog, daca a avut cineva o asemenea situatie sa ma lamuresca cu un raspuns.

Multumesc
Răspuns la discuția Coduri CAEN depozit
Multumesc
Avand
4791 Comerţ cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet
4799 Comerţ cu amănuntul efectuat în afara magazinelor, standurilor, chioşcurilor şi pieţelor

as putea face vanzari ocazionale direct de la depozit catre persoane fizice? (in conditiile in care achizitionez o casa de marcat pt expozitii)?
Buna ziua,
Detin un depozit inchiriat unde receptinez marfa (articole copii) achizitionata din tara si UE si o expediez prin curierat (la bucata) catre clienti persoane fizice si juridice.
1.Ce coduri CAEN trebuie sa autorizez la depozit in afara de 5210 Depozitari , 5224 Manipulari ?
2.Vanzarile catre firme la bucata intra in categoria comertului cu ridicata?
3.La sediul social daca se desfasoara activitati de secretariat, contabilitate ce codori CAEN trebuie autorizate?

Multumesc
Am urmatoarea situatie : 2010 profit nerepartizat
semestru 1 2011 -profit
In iulie 2011 cooptez un nou asociat prin majorare capital social, urmand ca firma sa aiba 2 asociati cu 50% fiecare
Intrebari:
1. in momentul cooptarii noului asociat trebuie intocmita o decizie referitoare la profitul existent inainte de venirea acestuia in firma?
2.Trebuie facute mentiuni privind repartizarea profitului in Hotararea Asociatului unic care se va depune la Registrul comertului?
3.In 2012 - profitul pe 2010 (care nu fusese repartizat) si cel existent pana la 01.07.2011 se pot repartiza doar primului asociat? Iar cel nou venit va beneficia doar de profitul obtinut incepand cu 01.07.2011?
4.Ce decizii trebuie intocmite si in ce momente?

Va multumesc.
Răspuns la discuția Modificari act constitutiv
Deci fac o hotarare in care prevad atat majorare capital, deschidere punct de lucru cat si includere de noi coduri CAEN..da?
Noul asociat trebuie sa depuna capitatul inainte sau dupa data luarii acestei hotarari?
Multumesc
As dori sa fac urmatoarele modificari:
1. Cooptarea unui nou asociat prin majorare capital social
2. Deschidere punct de lucru
3. Dat fiind faptul ca in actul constitutiv am incluse doar cateva coduri CAEN doresc sa includ noi coduri aferente punctului de lucru

Va rog sa-mi spuneti cum ar trebui sa procedez, in ce ordine se fac aceste modificari sau daca le pot face concomitent. Doresc sa le rezolv toate cu o singura modificare a statutului.
Orice sfaturi privind aceasta situatie sunt binevenite


Va multumesc