avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1180 soluții astăzi
Forum Activitate whitehorse

Activitate whitehorse

Va salut,

Am inceput recent sa lucrez la un site (va fi un index al tuturor restaurantelor/cinematografelor(exemplu) dintr-un anumit sector sau pe viitor din toata tara) .
Nu stiu cum sa procedez privitor la informatiile continute de site-fiind vorba despre datele firmelor (adresa,nume restaurant/cinema,telefon, eventual unele poze(optional) etc) , voi avea nevoie de acceptul scris al firmelor respective?
Am citit legea privind copierea/multiplicarea datelor unei firme dar mi se pare un pic ambigua ( sau nu am interpretat eu corect textul legii) .De asemenea am cautat si pe internet informatii despre acest subiect dar nu am gasit/nu am cautat unde trebuie.
Am incercat cu un mail de "afiliere" dar mi se pare o varianta cam impersonala si cu putine sanse de reusita( mai mult ca sigur ca este considerat SPAM) .M-am gandit de asemenea la un model scris de "adeziune/afiliere la site" care sa fie aprobat de firma/restaurantul respectiv.Ar mai fi o varianta sa sun direct "clientul" si sa-l informez pe "sleau" despre profilul site-ului/informatii continute.
As dori sa fac acest site cat se poate de legal si nu as vrea sa am probleme ulterior privind "furtul informatiilor" sau drepturi de proprietate asupra informatiilor despre firme.
V-as fi recunoscator daca m-ati putea ajuta cu ceva sfaturi/idei privind problemele de mai sus

Cu stima,

Mihai.