avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1023 soluții astăzi
Forum Activitate tem.costin

Activitate tem.costin

Răspuns la discuția ce se intampla ?
Ok, deci tot grav ramane.. desi mai sus am mentionat ca nu ma voi prezenta la parchet in fata unei instante, ci doar la sectia de politie unde va fi prezent cineva de la parchet, respectivul de la cazuri penale, un avocat din oficiu ( din cate am inteles ), eu si unul dintre parintii mei. Anyway, mersi de raspuns si timpul acordat.
Bun.. problema mea nu este una grava, desi mai mult sau mai putin sunt in dubiu ( nu cunosc legea sau procedurile politiei) cu ce se va intampla. Sunt minor, am 17 ani.. iar marti, 17 feb, am plecat spre mall sa-mi cumpar o pereche de pantaloni. Avand, in vedere ca magazinul era destul de plin si cu criza asta economica in care ma / ne aflam :), am rupt sistemul de siguranta( si l-am lasat pe undeva printre alte haine ) la cabina de probe, iar pantalonii i-am bagat pe sub pantalonii de trening cu care eram initial imbracat. Unul dintre lucratorii comerciali, probabil m-o fi "pandit" si m-a retinut pana s-a prezentat politia. Odata, ajuns la politie si dupa ce mi-au luat datele, amprentele si a completat nu stiu ce declaratie ( respectivul politist ) m-a trimis sus la "cazuri penale" unde respectivul mi-a sunat unul dintre parinti, fiindca am inteles ca nu pot da declaratia fara unul dintre ei, dat fiind faptul ca inca sunt minor. Magazinul de la care am facut boacana, mai precis lucratorul comercial a zis ca nu depune plangere impotriva mea, ci doar trebuie sa platesc acea pereche de pantaloni. Respectivul de la "cazuri penale" tot timpul mi-a vorbit de sus si imi zicea ca ce am facut eu se pedepseste cu un dosar penal + inchisoare de 3 - 15 ani pentru furt calificat, desi eu nu inteleg.. daca magazinul nu are nicio plangere impotriva mea. In fine, am fost chemat peste o saptamana, adica acum pe 24 feb din nou la sectia de politie, unde am inteles ca vine cineva de la parchet si un avocat din oficiu. Nu am mai facut alte infractiuni si nici probleme.. deci a fost pt prima oara cand am ajuns la politie in aceasta postura. Ceea ce vreau sa stiu este.. daca chiar mi se va face un dosar penal si ce amenda voi primi, in plus de ce am fost din nou chemat marti pt inca o "audiere" si de ce in sectia de politie ? Respectivul de cazuri penale mi-a spus ca asa e procedura si sa "termin dracu o data cu intrebarile" . Multumesc anticipat .