avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate Hattori

Activitate Hattori

Exista un termen de prescriptie pt lichidare in cazul unei executari nereusite?

Am luat la puricat sectiunea "Executare silita" si m-am linistit un pic, vazand ca si bunurile (mobile si imobile) pot fi executate.=D>
Sau ma insel?#-o
freeelis a scris:

Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani

Va multumesc pt raspuns, insa intrebarea era:
Daca executarea nu se poate face ( din lipsa de fonduri de ex.) exista un termen pt alta actiune, cum ar fi lichidarea?
Topicul v-a indus in eroare, greseala mea..
Am castigat un proces civil impotriva angajatorului, temerea mea cea mai mare fiind ca executarea silita va esua. Sunt convins ca acesta (angajatorul) si-a luat cateva masuri de precautie.
Intrebare: la ce costuri sa ma astept daca voi fi obligat sa il lichidez? Mentionez ca este o societate... consistenta si are cate ceva in patrimoniu, iar eu am de recuperat o suma ce o depaseste pe cea minim prevazuta in lege, adica 45 000 RON.
Va multumesc.
Am castigat de curand un proces civil impotriva angajatorului, urmand sa-l execut silit - acesta nedand curs hotararii desi l-am notificat prin executor.
Intrebarea mea este: Daca executarea esueaza din varii motive (nu exista conturi, sau acestea sunt goale, etc) exista un termen in care trebuie sa actionez (lichidare/insolventa) pt a nu pierde ce am castigat in instanta?
Va multumesc.