avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 572 soluții astăzi
Forum Activitate cosmd

Activitate cosmd

Răspuns la discuția Neintelegere pentru sucesiune.
am emis cateva amanunte. mama mea a murit de cancer iar sora mea lociueste in alt oras, deci eu si cu tata ne ocupam de mama (ingrijit + mers cu ea la doctor). un alt amanunt este ca sora mea nu a suportat cheltuiala de inmormantare. sunt aceste amanunte de sus ajutatoare pentru mine?

Mama a decedat acum 2 saptamani si exista neintelegere pentru sucesiunea apartamentului de patru camere care este trecut pe numele ei.
Mama a spus ca acest apartament imi va ramane mie. Acum a intervenit sora mea si spune ca are dreptul la jumatate din apartament pentru ca asa i-a spus mama (bineinteles ca minte).
Sora mea si-a cumparat apartament anul trecut cu 2 camere prin credit bancar si a primit despagubire de la mama in jur de 60.000-70.000 RON + plus alte ajutoare finaciare pe care le cunoaste numai sora mea.

Sora mea zice ca imi da inapoi jumatate din banii care au fost dati de mama (recunoaste ca mama i-a dat numai 50.000 Ron) pentru a avea si ea dreptul la sucesiune. Eu nu sunt de acord si vreau ca suceiunea sa fie trecuta numai pe numele meu.

Vreau sa stiu ce hotareste instanta in acest caz daca ajungem la proces? Ii va da dreptate surorii mele? Vreau sa specific ca tata si cu unchiul meu (fratele mamei) stiu ca acest apartament a fost lasat mie.