avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian Stoica

Activitate Adrian Stoica

Răspuns la discuția comision unpir
Statutul UNPIR (r1) din 29/09/2007, Republicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 678 din 06/10/2010:

Art. 91. - (1) Procentul de 2% colectat conform prevederilor art. 4 alin. (6) lit. c) din Legea nr. 85/2006, cu modificările şi completările ulterioare, se aplică oricărei sume încasate în contul debitoarei, după data deschiderii procedurii, aceasta fiind considerată sumă recuperată, şi se evidenţiază în raportul lunar. Prin excepţie, în cazul reorganizării procentul de 2% se aplică doar la sumele obţinute prin recuperări de creanţe sau prin vânzări de active.

matahachiro a scris:

nu, pragul se calculeaza pentru fiecare creditor in parte. nu se insumeaza creantele mai multor creditori.


Pragul se calculeaza prin insumarea tuturor creantelor !!!
conform art 31 din lege
"(3) Dacă între momentul înregistrării cererii de către un creditor şi cel al judecării acestei cereri sunt formulate cereri de către alţi creditori împotriva aceluiaşi debitor, tribunalul va verifica, din oficiu, la data înregistrării, existenţa dosarului pe rol, va dispune conexarea acestora şi va stabili îndeplinirea condiţiilor prevăzute la alin. (1) referitoare la cuantumul minim al creanţelor, în raport cu valoarea însumată a creanţelor tuturor creditorilor care au formulat cereri şi cu respectarea valorii-prag prevăzute de prezenta lege. "

se poate efectua o cerere comună de către aceştia în vederea insolvenţei respectivei firme?

Raspuns DA
sau mai multe cereri individuale care vor fi ulterior conexate
Răspuns la discuția Neacceptare plan reorganziare
se declara falimentul? Multumesc anticipat!

DA
Dizolvarea este prima etapa in procesul de disparitie a unei soc com.
Soc nu poate fi radiata de catre ORC fara plata datoriilor.
Ar mai fi solutia falimentului
Am scris mai sus:
"cineva" trebuie sa plateasca ratele

se poate ca lichidatorul sa faca in asa fel incat imobilul sa nu fe valorificat?

Raspunsul dl avocat Milosi.. este incorect ...
Banca x este creditor chirografar fata de societate deoarece imobilul nu este in proprietatea societatii ci a soacrei
Solutie:

ca o precizare, prietena mea plateste doar ratele catre banca x, exact ca sa nu fie executata silit astfel sa nu piarda casa.

Răspuns la discuția procedura insolventei
dpdv este o eroare a lichidatorului
luati legatura cu el poate se rezolva pe cale amiabila , daca nu formulati o cerere in istanta
Răspuns la discuția procedura insolventei

Intrebare: 1.cererea de deschidere a procedurii, conexata la un dosar aflat deja pe rol, nu valoareaza declaratie de creanta?

DA
Administratorul judiciar trebuia sa o analizeze si sa va notifice in caz ca nu va inscrie in tabel - în conformitate cu prevederile art. 72 alin. 4 din Lege 85/2006
Răspuns la discuția faliment

Cum o pot declara falimentara?
Care sunt pasii de urmat?

Printr-o cerere adresata tribunalului

Mentionez ca am datorii atat la stat cat si la furnizori
Pot introduce eu cererea pt falimen sau imi trebuie in lichidator?

Este de preferat sa solicitati dvs si numirea unui anumit lichidator
Răspuns la discuția proces insolventa firma
Depinde ce finalitate doriti sa aibe acest proces ??
doriti sa se deschida procedura insolventei ??