avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 488 soluții astăzi
Forum Activitate tinanina81

Activitate tinanina81

In urma raspunsurilor dumneavoastra deduc ca baiatul meu este indreptatit sa fie cetatean britanic (tatal fiind la randul lui cetatean britanic) si voi putea sa aplic pentru pasaport britanic pentru el pentru a calatori. Deasemenea, am dreptull sa-i fac baiatului si acte romanesti, eu fiind cetatean roman.

Daca voi calatori cu el in Romania voi avea nevoie de acordul tatalui ???

In cursul zilei de maine voi merge la 'jobcentre' sa incep demersurile problemei...sper sa primesc raspunsuri pozitive!

Multumesc celor care s-au oprit o clipa asupra problemei mele
Ma bucur sa aud asta, e ca o raza de soare intr-o perioada intunecata si zbuciumata a existentei mele...
Cel putin Marea Britanie are grija de cetatenii ei...nu se poate spune acelasi lucru despre cetateanul englez, tatal baiatului meu...

...mi-as dorii ca primavara sa poposeasca si in sufletul meu ..., nu doar in calendar ...

Multumesc pentru raspuns

Domnule avocat Claudiu Lascoschi,
copilul are doar 4 luni si poseda doar certificat de nastere eliberat de autoritatile din UK, a fost nascut aici in Anglia si nu i-am facut inca pasaport. Tatal lui, cetatean englez, a recunoscut copilul si este trecut numele lui in certificatul de nastere...rezulta de aici ca baiatul meu va avea cetatenie engleza??? Noi nu am fost casatoriti iar eu sunt cetatean roman!

Multumesc pentru timpul acordat
O zi buna tuturor!
caut un sfat sau o indrumare in problema mea: sunt cetatean roman, stau in uk de 18 luni si am un baietel de 4 luni cu un cetatean englez, necasatoriti, care a decis sa ne paraseasca :(. Nu am lucrat in uk si posed doar NI (natinal insurance no). Copilul este nascut in uk cu certificat englezesc si recunoscut de tatal lui. Momentan primesc beneficii pt baiatul meu din partea statului englez care sunt virate in contul tatalui. Intrebarea mea este: daca ne despartim, eu voi fi in masura sa mai primesc aceste beneficii pentru copil si un loc unde sa stam?
Am incercat sa ma informez aici, mi s-a spus ca fiind cetatean in UE sunt indreptatita sa primesc aceste beneficii pentru copillul nascut aici in uk dar, deoarece sunt romanca (romanii si bulgarii inca au un regim special desi sunt membri ai UE) va trebui sa sustin un test si interviu in urma caruia se va decide soarta mea :(. Vorbesc engleza bine si pot demostra ca am locuit in uk in ultimul an alaturi de partenerul englez insa, ma intreb in ce consta acest test, daca sunt sanse reale pentru mine si copil sa primim beneficii sau sunt doar vorbe in vant menite sa prelungeasca agonia mea (mi s-a spus ca raspunsul poate dura 6-8 saptamani)
Raman profund indatorata celor care binevoiesc sa-mi dea un sfat si mai mult daca a mai fost cineva intr-o astfel de situatie care a fost finalul...
Multumesc din suflet celor care citesc si astept cu nerabdare, un sfat, o indrumare, un gand bun...