avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Activitate oana roxana

Activitate oana roxana

Felicitari , viitorilor magistrati!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Felicitari tuturor, pentru ca meritati! A fost o lupta cu voi insiva din care ati iesit invingatori, indiferent de rezultat si asta conteaza cel mai mult!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Multumim frumos pentru informatii. Sa dea Dumnezeu sa obtii nota care te va aduce pe unul dintre locurile eligibile. Multa bafta tuturor si multumiri anticipate celor care ne vor impartasi din experienta lor:luck:
Multumim mult pentru sprijin. Partea mai putin placuta a acestei etape pare a fi comentariul de maxime:">, aspect ce tine mai mult de bagajul acumulat de fiecare in parte si capacitatea fiecaruia de analiza . Am ceva emotii .B-)
Multumesc frumos pentru raspuns. La modul asta am interpretat si eu .Pentru cei de la INM am vazut ca, in propunerile facute pentru tematica, s-a prevazut expres eliminarea uzucapiunii. Sper sa nu gresesc mergand pe rationamentul asta.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
doomkikidex a scris:

oana_roxana, uzucapiunea a fost propusa pentru eliminare, deci nu intra in tematica, chiar dc apare ca efect al posesiei.

Pentru sesiunea 2013 a concursurilor de admitere, tematica şi bibliografia la disciplina drept civil va fi elaborată integral potrivit noului cod civil, dar se vor elimina din tematica acestui concurs a următoarelor instituţii:

- uzucapiunea

- garantarea obligaţiilor

- contractele de donaţie, depozit, împrumut (de folosinţă şi de consumaţie) şi rentă viageră

- moştenirea testamentară

- dreptul de opţiune succesorală



Multumesc frumos pentru lamurire
Buna seara tuturor. Am o nelamurire in ceea ce priveste tematica si anume aceea daca in tematica intra si uzucapiunea ca si efect al posesiei sau mergem pe ideea concursurilor anterioare , unde uzucapiunea , desi efect al posesiei, era prevazuta in tematica distinct.

Multumesc frumos si spor tuturor !

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Buna seara tuturor. Am o nelamurire in ceea ce priveste tematica si anume aceea daca in tematica intra si uzucapiunea ca si efect al posesiei sau mergem pe ideea concursurilor anterioare , unde uzucapiunea , desi efect al posesiei, era prevazuta in tematica distinct.

Multumesc frumos si spor tuturor !
Bafta multa tuturor:luck::luck::luck::luck::luck:
Anuntul privind organizarea unui concurs atat de devreme, m-a naucit#-o. Nu vreau sa pierd sansa ce ni se ofera dar, cel putin pentru mine, timpul este prea scurt pentru o recapitulare temeinica a intregii materii. De la examenul din august, nu am mai facut nimic. Ma apucasem acum cateva zile de penal, intr-un ritm linistit, pregatindu-ma pentru martie .......acum ........chiar mi-e greu sa ma pronunt daca voi participa sau nu:angry: Voi cum procedati?
Sa aveti spor la invatat ! O zi buna tuturor