avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate dragosman

Activitate dragosman

Din pacate bun propriu,copilul nu este al proprietarului,este doar al fostei sotii
Sa inteleg ca in acest caz, ei nu mai au niciun drept in casa in care au locuit
Buna ziua

Va prezint un caz foarte delicat
Propietar apartament,nevazator,divortat,decedat luna aceasta.In casa a locuit cu fosta sotie,copilul sotiei in varsta de 40 ani, si copii acestuia,minori.
Dupa deces rudele decedatului au luat toate actele. Este posibil ca decedatul sa fi facut un act de vanzare cumparare cu o nepoata.
Care va fi situatia fostei sotii si a urmasilor acesteia in ceea ce priveste dreptul la locuinta in care locuiesc?
In timpul primilor 10 ani de casatorie,sotia a vandut un imobil iar banii respectivi s-au cheltuit in familie.
In acest moment, sotia este intr-o stare critica,imobilizata la pat,fara vedere. Baiatul ei cu greu a gasit un job(salariu minim) din care trebuie sa sutina 2 copii minori

Va multumesc
Răspuns la discuția spor de vechime
Romy a scris:

CCMUN 2007-2010 este pus la dispozitie, gratuit pe net, tuturor celor interesati.
Atentie, chiar daca sporul de vechime poate fi introdus in saqlariu, el trebuie sa se regaseasca efectiv in salariul tarifar:))



Nu am cunostinte in domeniu , si vreau sa ma lamuriti in urmatoarea problema
daca am inteles bine , sporul de vechime se calculeaza la salariul de baza
daca salariul realizat este mai mic de cat salariul de baza , ce se intampla cu sporul de vechime ?
azi am vazut un fluturas in care sporul de vechime era calculat dupa urmatoare formula


salariul realizat impartit la 160 ore lucratoare pe luna ,inmultit cu 139 ore lucrate efectiv ,inmultit cu 5 % spor de vechime
Din cate vad eu , se raporteaza la salariul realizat si nu la salariul de baza

Este corecta aceasta formula de calcul ?